top of page

Obsah automaticky, web bez kodéra, nový výzkum zákazníků. Vítejte v AI firmě: Jan Řezáč (#189)


Je možné, aby firma generovala obsah, komunikovala se zákazníky, dělala výzkum i marketing… bez prstu na klávesnici? Je.


A já jsem si do podcastu pozval člověka, který to dělá každý den.


Jan Řezáč ze společnosti House of Řezáč už dávno neřeší, jestli AI použít. Řeší jen jak. Zatímco většina firem pořád hledá odvahu k prvnímu kroku, on už má svého komorníka (AI chatbota), vlastního mluvícího avatara a stroj na recyklaci obsahu, který sype desítky výstupů týdně – a to všechno s minimálním zásahem člověka.


Tuhle epizodu doporučuju každému, kdo to s AI myslí vážně – a zároveň si nechce pod sebou podříznout větev tím, že zapomene na to nejdůležitější: kdo je váš zákazník, co ho trápí a jak mu opravdu pomoct.


Povídali jsme si o tom:





"AI není ChatGPT. AI je hromada nástrojů, automatizací a agentů, které mají hromadu funkcí. A je záhodno, aby se v nich u vás ve firmě někdo orientoval. Jinak to brzy budete mít náročné.“

Jan Řezáč | CEO @ House of Řezáč, s.r.o 



 





 

Obsah automaticky, web bez kodéra, nový výzkum zákazníků. Vítejte v AI firmě

(Přepis rozhovoru)


Kdo je Jan Řezáč


Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je další Zážeh. Pokud chcete být zásobováni novinkami z B2B strategií, obchodování, inovací a práce s lidmi, tak zvažte, jestli i váš e-mail nepřipojíte na seznam už existujících 1 300 e-mailů majitelů a ředitelů technických, technologických a výrobních firem. Mně to pomůže a vy už nepřijdete o nic, co pro vás dělám. Dnes to bude o AI, bude to o AI velmi prakticky, protože můj host je alespoň pro mě a pro moji linkedinovou bublinu jeden z nejhlasitějších a nejviditelnějších tváří a obhájců nasazení AI prakticky všude, kde to jen jde. Budeme dnes mluvit s Janem Řezáčem, zakladatelem rodu a stále CEO společnosti House of Řezáč. Ahoj, Jane.


Jan Řezáč

Ahoj, Martine.


Už si koupil letadlo?


Martin Hurych

Já už jsem několikrát říkal, že se na podcast pomocí AI připravuji, ty jsi nebyl výjimka, protože i mně to šetří hromadu času. Dnes jsem na tebe použil Deep Research, tak bych se chtěl zeptat, jestli už máš to letadlo, na které jsi šetřil.


Jan Řezáč

To už je opravdu Deep Research. V tuto chvíli nemám vlastní letadlo a řekněme si zcela upřímně, že priority se za těch pár let stočily poněkud jinam.


Martin Hurych

Mám ještě jednu takovou ice-breakingovou otázku, jsi to ty, nebo je to tvůj avatar tady přede mnou?


Jan Řezáč

Samozřejmě, že je to můj avatar. Proč bych jezdil do Prahy, když mohu poslat avatara? To je takové malé udělátko, které je uprostřed mě, které projektuje tuto 3D věc.


Co se u Jana změnilo za posledních 12 měsíců?


Martin Hurych

Myslím si, že jsi pár lidí vyděsil, protože já opravdu nikdy na LinkedInu nepoznám, kdy jsi to ty a kdy je to tvůj avatar a primárně počítám s tím, že už je to tvůj avatar, ale k tomu se určitě dostaneme. Ty jsi tady byl plus minus před rokem a kousek. Pro vás, kteří jste Jana neviděli minule, tak vřele doporučuji, protože jde o jednu z nejúspěšnějších epizod. Pokud tedy neznáte Jana, tak se určitě podívejte na tu první epizodu, kde o sobě obšírněji cosi povídá. Teď nám jen pověz, co se za ten rok a kousek změnilo u vás ve firmě a u tebe osobně.


Jan Řezáč

V zásadě to, co se změnilo asi nejvíce, je můj vztah k velkým designovým spolupracím na míru. Dříve jsem si říkal, že to půjde, ale teď si říkám, že to spíše nepůjde a mnohem raději dělám menší, jasné, uzavřené spolupráce, kde je jasný vstup a jasný výstup. Začali jsme významně směřovat od user experience k AI marketingu a AI práci s obsahem.


Jak v House of Řezáč používají AI na marketing?


Martin Hurych

O AI i tady v Zážehu mluvíme čím dál častěji. Pohříchu mnohdy jsou to teoretické debaty, co by se mohlo a málokdo z nás dokáže ukázat reálné use casy. Ty jsi známý tím, že ses nebál avatara, jako jeden z mála jsi u něj zůstal až dodnes i po té vlně. Jeden z mála veřejně říkáš, že spousta vašich věcí je generovaná AI. Pojď nám na úvod trochu popsat, jak u vás ve firmě na denní bázi používáte AI. To, co jsem říkal i v minulém podcastu a co často vidím, je, že spousta lidí si pořád nedokáže představit, co reálně AI mohou řešit a když nevím, tak to ani nemohu nasadit. Ty jsi průkopník, fanatik, co u vás ve firmě v tuto chvíli děláte pomocí AI?


Jan Řezáč

Moje zkušenost je taková, že ve chvíli, kdy se řekne AI nebo generativní AI, tak si teď spousta lidí představí ChatGPT, protože to je nejznámější nástroj v rámci AI. ChatGPT má tu zásadní výhodu a nevýhodu a to je, že je tam políčko a do toho textového políčka ty můžeš nasekat naprosto cokoliv. Většina lidí si neuvědomuje, že to políčko je velmi expertní políčko, ke kterému potřebuješ spoustu znalostí, abys do něj nasypal něco, co ti potom dá ten užitečný výsledek, a potom je nespokojená s tím, co dostává. Ta situace se lepší, protože i OpenAI si uvědomuje tuto situaci a tudíž se přizpůsobuje tomu, že tam lidé píší jednovětné příkazy a obohacují interně ty věci tak, aby jim to dalo nějaký rozumný výstup. Každopádně pokud bych měl vzít první věc, když se řekne používání AI ve firmě, tak se oprostěte od ChatGPT. Jsou use casy, jsou scénáře, jsou místa, kde vy můžete efektivně už dnes využívat AI nástroje a většina z nich není ChatGPT.


Martin Hurych

To jsi rozbil spoustě lidem hračku, protože když se s lidmi bavíš, tak AI je ChatGPT. Pro velmi malý fragment je to nějaký Claude a další LLM modely, pro experty v rámci celé populace jsou to nějaké obrázky a ty teď říkáš, že na to máš zapomenout a ještě se podívat někam jinam.


Jan Řezáč

Kdybych měl rozšířit alespoň trochu ty možnosti, co dnes jsou, tak AI modely se pořád vyvíjí. My natáčíme začátkem března a na tom trhu vidíme, že ten vývoj se zpomaluje, že ty modely jsou čím dál větší a větší a zároveň jsou čím dál dražší a dražší. Ty skoky, které byly v posledních 2 letech, už nejsou tak extrémní, jako byly. Pocitově se to zpomaluje a zároveň na těch modelech je teď postavené obrovské množství různých specializovaných nástrojů, zmínili jsme třeba toho AI avatara. AI avatar u nás v tuto chvíli vzniká tak, že vezmeš nějaký text a ten převedeš do zvuku. Do zvuku ho převedeš v nástroji, co se jmenuje ElevenLabs, protože ten je nejlepší v tuto chvíli z toho širokého portfolia stovek nástrojů na zvuk a na zvukovou stopu. Najednou máš zvukovou stopu, která mluví mým hlasem. Tu potom hodíme do HeyGenu, což je nástroj, který ti vytvoří toho avatara na základě pětiminutového videa natočeného na iPhone. V té poslední sadě avatarů jsem takový červený, budu se muset přepudrovat a natočit nějaké další, ale zároveň to vůbec není problém. 


Díky tomu my jsme schopni vzít ty jednotlivé nástroje postavené na těch velkých jazykových modelech a zapojit je do automatizací. To najednou třeba z pohledu AI marketingu umožňuje velmi rychlou recyklaci a tvorbu nového obsahu. Já například mohu vzít newsletter, který jsem napsal, nechat ho AI přepsat, aby to vypadalo jako mluvené slovo, hodit ten text do ElevenLabs, ten ho hodí do HeyGenu a na konci mám video, které mohu použít na Instagram, na YouTube Shorts, na TikTok. Já jsem do něj vůbec nemusel zasáhnout, přesto to všechno vzniklo. Samozřejmě součástí té automatizace by teoreticky mohlo být to, že ono to vezme ten text a potom si to položí nějaké otázky, udělá si na ně výzkum, udělá si rešerši toho, o čem by se dalo mluvit. Tím to vymyslí 5 dalších textů a z těch to udělá dalších 40 videí a najednou můžeme publikovat 4 videa na TikToku denně, aniž já bych viděl jediné z těch videí.


To je to, co se teď na internetu děje. Europol odhaduje, že v roce 2026, což je za 9 měsíců, bude přes 80, 90 % nového obsahu, který vznikne na internetu, generovaného. Málokdo bude psát, málokdo bude točit videa z toho celkového procenta toho obsahu. Oni to řeší z pohledu dezinformací, protože to je naprosto zásadní, na internetu už teď najdeš cokoliv a bude to náročnější. My to řešíme z pohledu nějaké viditelnosti, z pohledu toho, že ty jako značka chceš být v kontaktu s těmi svými potenciálními zákazníky, chceš být vidět, chceš pro ně být důvěryhodný. Chceš mít nějaký vztah, který ale nevybuduješ tím, že oni tě uvidí jednou a potom za 3 roky si vzpomenou. Jsme v B2B, máme dlouhé nákupní cykly, dlouhé prodlevy mezi tím, než se něco rozhodne a než se ty firmy k něčemu dokopou, než se stane to, že to řeší to, s čím ty jim můžeš pomoci. To si nikdo nevzpomene, nemá šanci, i když ses jim objevil desetkrát, tak si furt nikdo nevzpomene. Ty se jim musíš připomínat a zároveň tím, že se jim připomínáš, tak pro ně to musí být zajímavé, nemůže to být zajímavé jen pro tebe. To je moje za posledních 25 let velké životní poučení, že si musím hledat ty věci, které jsou zajímavé pro mě, protože jinak mě to nebaví, ale zároveň jsou zajímavé pro někoho jiného.


Nevypneme internet pod tlakem (dez)informací?


Martin Hurych

Mě to vede k ďáblově otázce, protože před několika lety jsme mnozí z nás povypínali televize, já jsem si ani žádnou nepořídil. Nepovypínáme takto internet?


Jan Řezáč

Teď si vezmi, co se stane, internet zahlcený obrovským množstvím generovaného obsahu, který navíc bude uzpůsobený tomu, aby ho Google co nejvíce našel a chtěl. To je logické, protože když to nevidí Google, nevidí to nikdo v tuto chvíli. Budou se na to koukat samozřejmě i AI vyhledávače, ale jak AI vyhledávač zjistí, že ty jsi relevantní zdroj?


Martin Hurych

Dnes jde podle Googlu, podle katalogů, které jsou někde vytvořené, otázka je, jestli si tyto katalogy nezačnou stavět sami sobě.


Jan Řezáč

Předpokládám, že ano. Ty to vidíš ve chvíli, kdy se s těmi AI vyhledávači typu Perplexity bavíš. Potřebuješ dlouhé články na nějaké konkrétní téma, dlouhá videa na nějaké konkrétní téma, což vede k tomu, že ty jako organizace najednou nepotřebuješ mít web o 10 stránkách. Ty potřebuješ mít web o 10 tisících stránkách a jsme zpátky u generovaného obsahu. Jsme ve věčném koloběhu toho, že ty potřebuješ hromadu obsahu, abys byl vidět, a tudíž tvoříš ještě větší hromadu obsahu než ti ostatní a ti ostatní také tvoří hromadu obsahu, aby byli vidět a je to levné tvořit hromadu obsahu.


Jak v kvantitě informací udržet kvalitu a SEO?


Martin Hurych

Tím se dostáváš do nějakého křeččího kola, ze kterého není úniku. To už vidíš dnes, když si uděláš jen nějaký pořád postaru ručně googlí research, spousta těch článků ti moc nepřinese. V této záplavě znásobené ještě díky AI, jak vyplynout ven, mít tu masáž kvantitativní, ale zároveň se v tom neutopit kvalitativně? Oba jsme viděli a pořád vidíme miliony kurzů, které ti řeknou, za 10 minut máš publikační plán, za dalších 10 minut máš na LinkedInu napsáno na příští měsíc. Když ale vidíš ty prompty, tak ten prompt je, napiš mi příspěvek na LinkedIn o něčem, ale za to se nemůžeš postavit a nikomu to nic nedá.


Jan Řezáč

To je přesně ono. Ve chvíli, kdy lidé berou AI jako ChatGPT, není tam ta znalost, co se děje více v hloubce, tak logicky sklouzávám k tomu, že si jednoduše povídám s ChatGPT. Už jen když to obohatíš o nějaký prompt engineering, tak už je to lepší. Když tomu dáš dostatek kontextu jenom v těch pokynech do toho GPT, tak je to lepší. Dá se s tím hrát na této úrovni a potom se s tím dá hrát na té technické úrovni, protože ty velké jazykové modely neřeší fakta, ony neřeší statistiku, ale ty jim můžeš pomoci, aby řešily fakta. Napojíš do toho nějakou svoji databázi a už to by mohlo začít být technické a nebudeme zabíhat do té technické věci tak, aby ty výstupy byly přesnější, ale aby byly i užitečné pro ty lidi. Lidem je totiž v konečném důsledku úplně jedno, jestli čtou generovaný obsah, nebo psaný obsah člověkem, pokud to nepoznají a pokud jim to něco dá.


Moje odpověď na to, dělám si rešerši přes Google, je v tuto chvíli v těch tématech, která mě zajímají. Začni sledovat ty lidi, kteří se v tom pohybují a kteří jsou dobří, a to je těžké odhalit, to je postupný proces. Přes Bluesky, což je aktuálně náhrada Twitteru, nebo i přes ten LinkedIn nebo přes newslettery, které různí lidé píší, se dá dostat ke spoustě pěkného, zajímavého a užitečného obsahu. Jdeš ale po konkrétních lidech, jdeš po konkrétních autorech nebo konkrétních značkách, které něco píší. Nejdeš do Googlu, nejdeš hledat 12 jednoduchých rad na nějaké téma, to vůbec nefunguje. Vznikají takové uzavřené zahrádky, kde někdo opečovává nějaký obsah a stará se o to, aby byl kvalitní. Je vlastně jedno, jestli ten obsah vzniká tak, že potom odkazuje na různá místa do internetu nebo stáhne relevantní články a videa a všechny je vrazí na jedno místo, anebo to píše sám, nebo to generuje přes AI. Je tam ta garance toho, že když je to tady, tak je to dobré.


Jak lidé reagují na digitálního avatara?


Martin Hurych

Ty jsi říkal, že je lidem jedno, jestli to je generované AI nebo člověkem, za mě jim to musí něco přinést a dokonce si myslím, že těm mladším to bude už úplně jedno, i když budou třeba schopní poznat, že je to generované AI. Pokud tam bude ta informace, kterou chtějí, tak to bude jedno. Podepíši to, že se z autora blogu měníš spíš na kurátora informací a svým nějakým jménem se stavíš za to, že to, co máš na těch svých stránkách, je nějaký tvůj názor a je úplně jedno, odkud to je. Vrátil bych se k tomu původnímu, jak to používáte vy a jaké to má dopady. Říkali jsme tady, že pořád používáš AI avatara, byla velká vlna HeyGenu, kterou já jsem nestihl, a teď žádného nemám, protože vidím, že ta vlna HeyGenu de facto odplavala. Jak na to třeba reagují lidé, když vědí nebo nevědí, že je to avatar, ale pořád je to vlastně stejná postava tvářící se pořád stejně? Jakou máš zpětnou vazbu z trhu?


Jan Řezáč

V tuto chvíli minorita lidí pozná, že je to avatar, natožpak aby věděli, že existují avataři. Z té minority se typicky lidé ptají, jak jsem to udělal a jestli používám HeyGen. Je to zkrátka pořád jenom video, které to tlačí dopředu. Vidíme to i na tom TikToku, když se podíváte na TikTok House of Řezáč, tak tam máme hromadu videí, která jsou buď udělaná avatarem nebo jsou to nastříhaná videa zase automaticky pomocí AI. To nikdy nestříhal člověk, to stříhalo všechno AI, v tomto případě se to jmenuje OpusClip a jsou tam nastříhaná videa a nezáleží na tom, jestli to video je avatar nebo člověk, důležitý je ten obsah.


Kdo je komorník v House of Řezáč?


Martin Hurych

Mně fungují lépe než ty, co si nastříhám sám. My používáme Klap App, ale je to úplně jedno. Já jsem kolikrát investoval desítky minut do toho, abych našel tu věc a pak to hodíš do nějakého nástroje, on si spočítá viralitu a ta videa mají lepší sledovanost než to, co já tady dlouhodobě vybírám. Probrali jsme tedy jednu věc, u vás ve firmě generujete z psaného slova hlas a video. Je něco dalšího, na co jsi hrdý nebo co bys na sebe prásknul, že děláte přes AI?


Jan Řezáč

Já jsem stále ještě nadšený z našeho AI chatbota, kterému říkáme komorník, protože když jsme House of Řezáč, tak máme komorníka. To je zase postavené na AI nástroji a doplnili jsme ho poměrně velkým množstvím našich informací. Vyladili jsme ho tak, aby třeba o některých věcech mluvil a o některých věcech nemluvil. Nechceme, aby lidem tam venku říkal, že jim dáme slevu, uděláme něco zadarmo a podobně. Ve všeobecných obchodních podmínkách je jasně napsáno, že komorník vám nemůže nic nabídnout. Každopádně lidé s ním pěkně interagují a tím, že oni píší do toho chatu, tak my vidíme, co je trápí. Jsme schopni začít přizpůsobovat to, jakým způsobem komunikujeme a kde komunikujeme, tomu, co skutečně trápí ty lidi. V konečném důsledku to totiž není o tom, co odkomunikuji, ale musí to někoho trápit, musí to někdo řešit. Máme tedy permanentní zpětnou vazbu z trhu a i u našeho webu, kde ta návštěvnost je relativně nízká, ti lidé s tím chatbotem interagují. Bude to určitě zkreslené tím, že píši o chatbotech, takže oni si ho potom jdou zkusit a my to i vidíme v těch chatech, že to pravděpodobně byl nějaký fanoušek. Jsou tam ale i regulérní dotazy a potřeby a vidíme i různé typy haterů a lidí, kteří se to snaží hacknout, ale tak to zkrátka je, je to nový touchpoint, je to zábavné, tak nechť si s tím hrají a je to v pořádku.


Martin Hurych

Čím jste to nakrmili?


Jan Řezáč

Jednak jsme to nakrmili naším webem, protože jedna z těch věcí, se kterými můžeš pracovat velmi rychle, velmi jednoduše, velmi efektivně, jsou ty informace, co už máš. Stáhnout celý web a v nějakém rozumném formátu ho hodit do AI nástroje dnes není žádný problém. Nakrmili jsme ho také dalšími interními informacemi o produktech, o tom, jakým způsobem probíhá třeba ta spolupráce s těmi klienty. Spousta z nich se totiž zajímá o to, jak tedy bude probíhat ta spolupráce, co se tam bude dít. Postupně tím, že tam přibývají ty dotazy, tak nás vlastně netrápí to, že ten chatbot na všechno neodpoví, protože to je v pořádku. To, co nás trápí, je, aby v budoucnu to ti lidé našli a tudíž vůbec nešli za chatbotem, anebo aby ve chvíli, kdy už ten dotaz položí někdo další, mu ten chatbot odpověděl. Celé to tedy postupně ladíme a vylepšujeme.


Martin Hurych

Já jsem si všiml, že jsi nadšený, protože jsi o tom několikrát psal na LinkedInu. To je tedy v tuto chvíli featura, když přijdu k vám na web, tak uvidím inteligentního chatbota.


Jan Řezáč

Uvidíš inteligentního chatbota. Třeba kamarádka Radka říkala, že jí chatbot nikdy nic zajímavého nepřinesl, nikdy jí to nevyřešilo ten problém. Já to vlastně chápu, protože v tuto chvíli tam venku je spousta i různorodých chatbotích řešení, některá jsou postavená na lidech, některá jsou postavená na AI různé kvality a je těžké to implementovat tak, aby to bylo přínosné. Na druhou stranu já to vnímám podobně jako navigaci. Když přijdeš na web, tak ideálně ty nechceš používat navigaci, navigace je záchytný bod ve chvíli, kdy já nedostávám to, co chci. Chatbot je druhý takový záchytný bod, abys měl šanci dostat to, co chceš. U nás reaguje tak, že ti lidé skutečně tu šanci dostávají a dostávají ty informace, pro které si přišli.


Jak bude vypadat web v době AI?


Martin Hurych

Když jsi mluvil o tom, že jste chatbota nakrmili webovými stránkami, tak mě napadla ještě jedna věc. Já jsem nedávno sledoval AI Summit v Británii a ten názor se začíná množit i tady v Čechách, že se dramaticky změní podoba webových stránek. Vy jste se živili tím, že jste dělali pěkné webové stránky optimalizované na to, aby člověk našel, kde co potřebuje. Teď se říká, že se vracíme zpátky k texťákům, aby byl co nejjednodušší k přečtení AI. Jak se ti bude dělat byznys?


Jan Řezáč

Už jsem se zmínil, že postupně od webů přecházíme k jiným formám menších AI produktů. Webové stránky ale podle mě nezahynou. Ty jsi to zmínil sám, firma potřebuje web, firma tam potřebuje někde mít ty texťáky, aby byla potom vidět v tom AI vyhledávání, aby byla vidět v těch hlubokých výzkumech a zaznívala ta její značka.


Martin Hurych

Já to tedy vezmu prakticky. Jak má vypadat web, který přežije rok 2026?


Jan Řezáč

První věc, na kterou bych se zaměřil, je pořád zákaznický výzkum. Lépe poznejte svoje uživatele, což koneckonců se dá udělat třeba i skrz toho AI chatbota, protože já tam vidím, co mi tam ti lidé píší a podle toho potom mohu přizpůsobovat tu budoucí podobu. Druhý aspekt je, že já potřebuji mít takové technické řešení, které se bude vyvíjet v čase a když přijde nějaký AI zlom, tak to technické řešení ho zvládne. Jinými slovy, zapomeňte na WordPress, zapomeňte na to, že si nainstalujete nějaký maličký systém od nějaké maličké agentury. To, co vám totiž mohu 100% garantovat, je, že oni nezvládají tu rychlost té změny, která v tuto chvíli nastává.


Martin Hurych

Ty jsi tady minule měl docela fundamentální informaci o tom, že vy nemáte web za miliony, ale že ho máš někde hostovaný na platformě. Dokážeš se přiznat k tomu, jaká platforma to je?


Jan Řezáč

Je to Webflow, ale těch platforem je samozřejmě více, každopádně ta platforma musí držet krok s dobou. Třetí aspekt je, že v tuto chvíli vytvořit nový web je vlastně relativně rychlé. Pokud já jako firma jsem připraven a mám jasno v tom, co jsou moje služby, co jsou moje produkty, co nejvíce rezonuje s těmi zákazníky a mám všechny tyto informace digitálně, tak to jde snadno. Na tohle všechno jsou AI nástroje, vyrobit wireframy je otázka 10 minut, to, co je složitější, je vzít to know-how té firmy a naplnit tím ty wireframy. Na menší a střední weby je třeba dobrý nástroj Relume.


Martin Hurych

Zapomněli jsme na něco?


Jan Řezáč

Mám know-how, znám svoje zákazníky, mám technologickou platformu, která se mění s dobou. Potom mám na základě těchto věcí nějakou sadu automatizací, která mi umožňuje s tím webem a s celou tou marketingovou komunikací rychle a efektivně pracovat. Ve chvíli, kdy já mám ty informace digitálně a mám je v dobré struktuře, tak jsem schopen jednoduše generovat nové landing page. Jsem schopen jednoduše vytvářet v zásadě sady, tady mám kampaň, tady mám inzeráty, tady mám nějakou stránku, na kterou to vede, tady mám hromadu podpůrného obsahu, kam ty lidi směřuji. Celé to funguje a zároveň většina z toho vzniká automaticky.


Proč je stále důležité chápat zákazníka?


Martin Hurych

Ty jsi tady řekl hrozně důležitou věc, ty potřebuješ svoje know-how a znalost svého zákazníka a ten maglajz uprostřed, tam se akorát mění technologie a rychlost, kterou to vytváříš. Ty ale tedy nejsi fatalista a neříkáš, že tvoje role skončí, protože ty jsi ten, který musí pochopit to své auditorium. V tom ti AI částečně pomůže, ale pořád to potřebuješ chápat a pořád musíš ty tunit, co pro ty lidi generovat za ten obsah. Potom už je to jenom změna nástroje, jestli to píšeš jednou na psacím stroji, jednou v T602 anebo pomocí AI. Chápu to správně?


Jan Řezáč

Chápeš to správně. Takový typický dialog s firmami je, že nebudeme dělat žádný výzkum, to nedává smysl, raději použijeme tady tyto tři nápady, které nás napadly, protože jsou skvělé. Manažer číslo 2 řekne, že to ale zkoušejí posledních 5 let a zatím z toho nic není. Lidé si musí uvědomit, že pokud chtějí ovlivňovat chování dalších lidí, tak musí začít u nich. Zároveň ty možnosti výzkumné, které v tuto chvíli nastávají právě díky AI, mi dávají do rukou velmi zajímavé možnosti k pochopení těch lidí. Už nemusím dělat třeba tolik rozhovorů, nemusím dělat tolik dotazníkových šetření. Já mám tedy nové možnosti v poznávání těch lidí. 


Zároveň jiný typ výzkumné aktivity, který já teď mohu dělat, jsou kobercové nálety. Najednou je totiž opravdu jednoduché vytvářet věci v elektronickém prostoru. Je opravdu jednoduché vzít tady paletu Řezáčových newsletterů a vyrobit z nich 60 videí a zjistit, jestli na to někdo bude reagovat, nebo nebude. Když nebude, tak jsme ztratili pár hodin práce, na kterých se vůbec nepodílel Řezáč. Když to bude fungovat, tak to funguje a budeme v tom pokračovat a budeme vymýšlet způsoby, jak tohoto typu obsahu dostávat mezi ty lidi více. Uvidíme, že lidé pěkně vyskakují jak čertíci z krabičky na klimatickou změnu, tak uděláme více věcí na klimatickou změnu, když budeme chtít ten engagement, což není nutně to, co přináší ten reálný byznys. Já najednou mám možnosti, které jsem dříve neměl, protože na všechno tohle, co jsem teď řekl, jsem dříve potřeboval sadu profesionálů, kteří byli pomalí a drazí. Já tady sadou automatizací mohu najednou tvořit věci, které jsem dříve nemohl.


Kde AI (ne)pomůže s marketingovým průzkumem?


Martin Hurych

Já tam pořád vidím tu červenou linku, že máš AI jako nástroj. Spousta lidí ti řekne, proč já bych se dnes drbal s nějakým průzkumem, když se zeptám Chata, co ten můj klient vlastně chce. Proto jsem se chtěl zeptat, kdy nebudeš mít co žrát?


Jan Řezáč

Lidi štve povídat si s lidmi, takže to nedělají, to je jako telefonování, je to peklo. Ten Chat vypadá, že by to mohlo být ono a my jsme samozřejmě zkoušeli generovaný výzkum a zkoušeli jsme i pologenerovaný výzkum. Udělali jsme nějakou sadu rozhovorů a zbytek jsme si dogenerovali. Ta základní potíž s generovaným výzkumem je, že mu nemůžeš věřit. Ty mu vůbec nemůžeš věřit, ty nemáš představu o tom, které ty kousky, které on ti vygeneroval, jsou realita a které ne, a jenom ti to motá tu hlavu. Ty mu nemůžeš věřit, což je potíž, protože proč bys jinak dělal výzkum. 


To, co může fungovat už teď s těmi současnými nástroji, je, že použiji ChatGPT nebo jeho funkci hlubokého výzkumu nebo Perplexity nebo Clauda k tomu, abych si rozšířil tu svoji představu o tom, co by všechno ti lidé mohli chtít řešit. Rozšíří mi to tu moji představu předtím, než jdu dělat výzkum. Samozřejmě všechny tyto nástroje mi mohou bez problémů pomáhat analyzovat data z výzkumu a zase tam záleží na tom, jak dobrý do toho zadám pokyn, jak dobrá jsou ta vstupní data a jaké požadavky já od něj mám na výstup. Když si s tímhle pohraji, tak jsem schopen pomocí Clauda nebo pomocí ChatuGPT zanalyzovat třeba 20 rozhovorů a udělám to takto za 10 minut. Má to ale další háček. Ve chvíli, kdy já to takto udělám, tak potom přijdu za manažery u klienta, nadřízenými, kýmkoliv a oni tomu zase nemusí věřit. Je tam totiž velký rozdíl v tom, kdy ty si osaháš ty lidi tam venku, kdy někdo udělá rozhovory, vypíše z nich citace a ty potom analyzuješ ta data třeba v rámci nějakého workshopu nebo se sám účastníš toho výzkumu. Ty potom koukáš na ty lidi a nevěříš svým uším, co se tam děje nebo neděje, jak oni o tom přemýšlejí, protože každý z nás má nějakou tu škatulku, ve které přemýšlíme. Tohle tu škatulku rozšiřuje a rozšiřuje ji to i těm manažerům. Ty potřebuješ, aby lidé začali v organizaci přemýšlet jinak a následně z toho, jak ta organizace změní svoje chování, může ovlivňovat lidi.


Martin Hurych

To znamená, že pořád naštěstí musíme rozumět tomu, komu doručujeme nějakou službu, více než nějakým jedničkám a nulám. Pořád o sobě nemáme tolik informací, abychom tomu dokázali rozumět a ta statistika je neúprosná a může tě kdykoliv svést někam trochu jinam.


Jan Řezáč

V této fázi vývoje generativního AI vám rozhodně nepomůže zas tak moc povídat si s ChatemGPT o vašich zákaznících, pokud jste ho předtím nenakrmili daty o svých zákaznících. Ta data musíte někde získat a ta data musí být sesbíraná tak, aby to celé dávalo smysl. Ve chvíli, kdy to uděláte a ve chvíli, kdy máte tu databázi 50 rozhovorů se zákazníky, které stačilo nahrát, protože přepis není problém, analýza těch dat není problém, tak najednou víte více.


Jak zkoumá nástroje pro nasazení v praxi?


Martin Hurych

Asi je fér to uzavřít tím, že zákazník v New Yorku není zákazník v Třebíči, protože fanatici do AI ti řeknou, že už je tam takových dat, že se na ně můžeš spolehnout. Já trošku otočím list a vrátím se k vám do firmy. Držet prst na tepu doby s AI je extrémně náročné. Jak to organizuješ ve firmě, kdy víš, že v tuto chvíli jen zkoumáš a kdy už se nebojíš ten nově prozkoumaný nástroj naostro nasadit do všech těch featurek, které budujete pro sebe a pro vaše klienty?


Jan Řezáč

Tohle má několik aspektů. Jedna věc je, že vůbec musíš mít vytvořený čas na to zkoumání. My ho máme vytvořený v několika různých úrovních a máme ho vytvořený průběžně pořád a zkoumáme. Tím, že máme webové analytiky, máme designéry, tak já v tuto chvíli více vidím do těch designérů a do toho, jakým způsobem pracujeme v tom designovém týmu. Tam to máme udělané tak, že každý člověk zkoumá a máme výzkumné směry, takže někdo zkoumá více chatbota, někdo zkoumá více automatizace, někdo zkoumá více vektorové databáze. 


Zároveň tím, jak zkoumáme, tak zjišťujeme nové a nové věci, takže je spolu sdílíme a povídáme si o nich a vzájemně se obohacujeme. Dnes jsem objevil krásné video, které vysvětluje velmi lidským jazykem rozdíl mezi tím, kdy si jenom povídáš s velkým jazykovým modelem, kdy ho obohatíš o svá data skrze metodu RAG a kdy použiješ fine-tuning. Poladíš si ho, aby pro nějaké případy fungoval lépe, aby to byla opravdu tvoje zákaznická podpora a nebyl to jen obecný model a reagoval ti tak, jak chceš na nějaké situace. To video jsem nasdílel, někteří už ho viděli a jedeme. 


Martin Hurych

Jak to máš udělané prakticky? Kdyby se na nás koukal teď někdo, my jsme ho nadchli a chtěl do firmy na praktické bázi něco takového implementovat, máš to pravidelnými meetingy, máš to kanálem někde v Teamsech nebo ve Slacku nebo jak to máte?


Jan Řezáč

Jedna věc je sada kanálů, nepoužíváme Slack, používáme Signal. Druhá věc je, že máme zhruba každých 14 dní hodinové setkání, kdy se obohacujeme o nějaké konkrétní téma. Kolegyně teď bude dělat setkání nad automatizacemi a už to budou pokročilejší věci, než které měla na setkání předtím, takže jdeme více do hloubky. 


Třetí věc, kterou děláme a kterou už děláme dlouho a která je strašně drahá a naprosto pekelná a zároveň v té organizaci drží schopnost se měnit, jsou +1. +1 spočívá v tom, že každé 2 měsíce ten poslední týden věnujeme interním věcem. Jeden den reflektujeme, co se stalo na projektech, co jsme se naučili, jakým způsobem se poučit z vlastních chyb nebo z toho, co bylo dobré. Jeden den věnujeme plánování a zbývají 3 dny a ty věnujeme interním aktivitám podle toho, co je zrovna potřeba. +1 byla dva týdny zpátky a věnovali jsme ji celou interním projektům a právě tomu rozvoji těch našich nových AI produktů. Ta výhoda je, že to vytváří tu kulturu, ve které je normální zavádět nové věci, ve které je normální se měnit, ve které je normální vstřebávat něco, co tady ještě 2 měsíce zpátky nebylo a děláš to furt. Ta nevýhoda je, že je to sakra drahé a mě jako majitele firmy trápí obojí.


Martin Hurych

Je boží, že jednou za 2 měsíce se na týden úplně vypnete z byznysu a jdete rokovat. Kdo kdy řekne, co se nasazuje? Zkoumáš, objeví se něco, popovídáte si, musí tam být fáze nějakého prototypování a já předpokládám, že na všem už nedržíš palec jen ty. Kdo řekne, měníme nástroj A za nástroj B a překopáváme kompletně tuto automatizaci, protože věříme, že nástroj B je lepší než nástroj A?


Jan Řezáč

To záleží. Nejčastěji to dělá kolega Marek, který u nás dělá lead designéra a se kterým už spolupracujeme velmi dlouho. Dělám to já, dělají to lidé, kteří jsou v té míře toho technického detailu. Když třeba vybíráme automatizační platformu, na které chceme nějakou dobu fungovat, jako jsme kdysi dávno vybrali Webflow, tak ti lidé jsou potom schopni říct, jakým směrem je potřeba jít. Když se bavíme o nových produktech, tak si všechno zkoušíme na sobě. Ve chvíli, kdy pro sebe vyladíme AI chatbota a vypadá to, že to pro nějakou část trhu řeší nějaké problémy a je to zajímavé dělat, tak to pustíme ven.


Má ve firmě CAIO?


Martin Hurych

Máš nějakou pozici typu Chief AI Officer? Vůbec se teď nebavíme o naleštěných pozicích, spíše jestli vnímáš, že je to lepší mít distribuované do týmu, alespoň do nějaké velikosti firmy, nebo jestli by měla být nějaká pozice ambasadora umělé inteligence, jako je třeba Filip Dřímalka.


Jan Řezáč

Chief AI Officer je pozice, která má moc, a to mi přijde dobré, pokud chci rozhýbat nějakou strukturu, která se tomu tak trochu brání, což je většina lidí. Pokud se s někým bavíš o AI, tak jsou tam obavy a ty obavy jsou naprosto logické. U spousty bílo-límečkových profesí se bude v následujících letech zcela určitě dít to, že se vezme nějaký scénář, který ty jsi dříve dělal, a ten se zautomatizuje. Ty jsi byl zvyklý, že se to nějak dělalo a že přece musíš tady klikat v tom prohlížeči ty věci a nemůže to někdo udělat automaticky. Může a bude a všichni budou koukat na nějakou úsporu vnitřních nákladů a ty hloupější firmy na ně budou koukat stylem, ušetříme za lidi. Ty chytřejší firmy budou vytvářet více věcí, budou je vytvářet rychleji a budou se soustředit na tu práci, kterou to AI v tuto chvíli nezvládá a nebude zvládat. Do budoucna to možná bude relativně málo práce a možná nás potká to, že nás bude pracovat relativně málo nebo že budou firmy, které budou čistě AI. Z toho může v budoucnu logicky vyplynout, že každý budeme mít svou vlastní firmu, protože nebude možné ji nemít.


Martin Hurych

To je velká otázka, také jsem slyšel, že někde místo nepodmíněného příjmu dostaneš nepodmíněný výpočetní čas. Já si ale nemyslím, že to úplně podle Gaussovy křivky a podle toho, jak se rodíme a jak je distribuovaná inteligence, půjde. To by museli změnit nejdříve nás.


Jan Řezáč

Co se týče generačního přelomu, tak to bude ještě husté. My se postupně dostáváme do světa, ve kterém je normální nemít děti, celosvětově se dostáváme do světa, ve kterém je normální nemít děti. Byl o tom teď hustý článek v New Yorkeru. Brzdíme a dostáváme se pod 2,1. Jižní Korea je takový pěkný modelový příklad toho, co se pak děje, kdy máš město, které oslavuje to, že se po 5 letech narodilo první dítě a rodiče jsou vnímaní jako hrdinové.


Martin Hurych

Jestli si pamatuji správně, tak když to klesne pod nějakých 1,6, tak už se žádná civilizace nedokázala obnovit na původní počty.


Jan Řezáč

Oni mají 0,7 a to se bude dít, takže AI může být spása našeho sociálního systému a dalších věcí. Zároveň ten přechod z toho, jak fungujeme dnes, jak budeme fungovat za 10, 20 let, bude dost hustý a ta schopnost se měnit a vymýšlet ty věci chytře bude čím dál zajímavější.


A kdy bude mít vlastního robota?


Martin Hurych

Jako nadšenec, kdy budeš mít vlastního robota? Kdy tvůj komorník se zhmotní do fyzického těla?


Jan Řezáč

O ničem takovém nepřemýšlím. Jednou za čas na mě něco z té mé sociální bubliny, kterou sleduji na Bluesky, vypadne, že tady borec přinese nákup a dva roboti ho třídí tam, kam je to relevantní a vypadají humanoidně, ale zároveň to vůbec nedává smysl. Proč bychom měli všechno přizpůsobovat tomu, že budeme humanoidní, včetně našich robotů? Někde to smysl dává, ve spoustě případů to smysl nedává, změní se to a bude to pomalejší, měnit software je mnohem jednodušší než měnit hardware.


Shrnutí


Martin Hurych

Nic softwarového ti ale nedá jogurt do ledničky. Na to si třeba dáme sezení za další rok a kousek a zjistíme, kdo z nás už toho robota nějakého má. Kdyby z nějakého důvodu lidé přeskakovali a něco jim ušlo a teď narazili na toto místo, které je má přinutit si třeba ten podcast pustit znovu nebo něco, co ti na TikToku úplně exploduje tvoje engagementy, liky a komentáře, co by to bylo?


Jan Řezáč

Dámy a pánové, uvědomte si, že AI není ChatGPT. AI je hromada různých modelů, nástrojů, automatizací, v tuto chvíli nastupujících agentů, asistentů, kteří mají hromadu specializovaných funkcí. Je velmi záhodno, aby se někdo u vás v organizaci orientoval v tom, co se děje, protože ve chvíli, kdy se nikdo nebude orientovat, tak to v nějakou chvíli budete mít náročné.


Martin Hurych

Jane, děkuji moc, bylo to skvělé. Přeji ti, ať se udržíš na špičce AI a tvého oboru a hrozně bych si přál, abych takové novinky s tebou mohl diskutovat na pravidelné bázi. Ať se daří.


Jan Řezáč

Díky.


Martin Hurych

Pokud jste v závěrečném Janově slově propadli trochu skepse, tak to určitě nebyl úkol, naopak berte to pozitivně, snažili jsme se vám tady dnes ukázat status quo a nejbližší budoucnost. Jak jsme správně v díle poznamenali, nahráváme počátkem března, tak až to uvidíte, tak uvidíte, jak moc jsme se sekli nebo co už mezitím vyšlo ven, protože v tuto chvíli opravdu nevíte dne ani hodiny. Jestli ve vás něco uvízlo, tak jsme naši práci udělali s Janem dobře. V ten moment mám pár přání a doporučení. Já jsem to tady Janovi ještě neřekl, ale já z něj vyrazím nějaký bonus, abyste měli takový návodný materiál, jak se v rámci firmy k AI chovat. Určitě to nebude o nástrojích, protože ten bonus by byl za 14 dní starý, takže spíše principiálně. V tuto chvíli už ten bonus někde okolo nás visí. Pokud chcete být zásobovaní informacemi z B2B strategií, obchodu, inovací a práce s lidmi, tak zvažte, jestli i svůj e-mail nepřidáte na seznam více jak 1 300 e-mailů majitelů a ředitelů technických, technologických a výrobních firem. Pokud bych vás úplně okouzlil a chtěli jste mi pomoci i skrz internet, tak zvažte, jestli nedáte like nebo odběr této epizodě či jestli ji náhodou neposunete někomu, komu by mohla být k užitku. Mně už nezbývá, než jen držet vám palce a přát úspěch a to nejen v implementaci AI, všude, kde to dnes jde, díky.


(automaticky přepsáno Beey.io, upraveno a kráceno)


bottom of page