Dostali jsme se do bodu, kdy o modrém oceánu už víte hodně. Pokud tedy pravidelně čtete Můj notes. Popsal jsem jednotlivé nástroje Blue Ocean, jak fungují, k čemu jsou dobré a kdy je na ně ten správný čas. Něco tomu ale pořád chybí. Rámec. Zasazení do kontextu…
Strategie.
Bez ní to nejde. A pokud mě sledujete, víte, že detailně promyšlená strategie je základem všeho. Dneska to tedy bude právě o ní. Jak ji propojit s jednotlivými komponenty a začít realizovat tak, aby celá věc dávala smysl.
Blue Ocean na to jde pomocí trojúhelníku. A ten tady není milostný, ale efektivní. Každý jeho roh představuje jeden zásadní komponent, bez něhož se přechod z nevýdělečného rudého oceánu do modrých vod plných byznysových příležitostí neobejde.
Co je tedy potřeba? Správná perspektiva, vhodné nástroje a lidský přístup. Pojďme se na jednotlivé body podívat podrobněji.
Dívejte se na trh jinýma očima
Firmy dost často zbytečně lpí na zaběhnutých postupech. Jasně, jsou osvědčené, ale některé přece mohou být ještě osvědčenější. Pokud začnete přemýšlet jako stratég modrého oceánu, brzy uvidíte, co můžete mít. Zjistíte, že trh není jen o krysím závodu s konkurencí. Že se nemusíte neustále ohlížet a hlídat si, kdo vám zrovna dýchá na záda.
A hlavně, pokud přijmete perspektivu modrého oceánu, začnete si pokládat jiné otázky. Uvidíte a pochopíte příležitosti novými a inovativními způsoby. Začnete vymýšlet různé typy a úrovně přidané hodnoty produktu, kterou nabídnout zákazníkům. Je to hodnota, kterou konkurence buď vůbec nevidí, nebo ji považuje za irelevantní.
Třeba jako když někdo vidí svůj školní sbor na mezinárodní soutěži. Nebo vymyslí stroj na výrobu zdravých hranolek bez oleje. Nebo propojí to nejlepší z cirkusu a akrobatické talenty a takové spojení dokáže prodávat za velké peníze. Případně vymyslí CRM pro malé a střední firmy, které teď vládne světu. To je perspektiva úspěšného stratéga modrého oceánu.
Použijte nástroje a vytvořte si vlastní trh
Perspektiva je věc první. Pořád je to možná docela abstraktní. Je to přesvědčení, odhodlání a nastavení v hlavě byznysmena. Nebo byznysmenky. Ale jak ho převést do praxe? Jen s perspektivou lepší produkt a nové trhy nevykřešete. A to je překážka, se kterou se u firem nejčastěji potkávám.
Potřebujete nástroje. Dám vám pár příkladů takových, díky kterým perspektivu modrého oceánu přetavíte do komerčně atraktivní nabídky. O všech jsem už psal, tak si to pojďme shrnout:
Výběr produktu. U startupů je to jejich hlavní výrobek nebo služba, firmy produkt vyberou skrze analýzu portfolia.
Zmapování konkurence. K tomu poslouží hodnotová křivka.
Zmapování trhu a zákazníků. I na to existuje skvělá mapa, mapa užitku pro kupujícího.
Snížení nákladů, ale udržení kvality. Tady už víte, co trh chce a co nechce. Tak se rovnou vrhněte na ERRC matici.
Pokud je správná perspektiva otázkou změny strategického myšlení prostřednictvím kladení jiných otázek, nástroje pro tvorbu trhu vás nasměrují k otázkám správným. A hlavně k pochopení významu odpovědí. Objevíte to, co ostatní nevidí. Vyhnete se tomu, co ostatní brzdí.
Zahrňte do celého procesu lidi
Třetí klíčový prvek je lidský přístup. Takový, co inspiruje a buduje důvěru lidí. Chcete přece partnery a zaměstnance, kteří se chopí řízení a realizace vašich nápadů, ne?
Někdy je těžké zaměstnance motivovat k nečekané nebo neprobádané změně. Někdy je těžké k tomu motivovat i investory. Ale jde to. Tvorba strategie a její realizace nejsou oddělené a po sobě jdoucí aktivity. Jeden to vymyslí a druhý realizuje? Ne. Spolupráce, spolupráce, spolupráce. A abych nezapomněl, vysvětlování.
Při realizaci se obvykle investuje většina času a pozornosti do strukturálních změn. A metoda cukru a biče je taky hodně oblíbená. To ale vůbec nepomůže k budování důvěry lidí, což je zásadní pro vytvoření transformační změny. Lidé si musí strategii osvojit, pochopit a chtít ji realizovat. Co je klíčem? Pochopení jejich strachů a obav. Chcete po nich, aby se vzdali známého. To přece nikomu není příjemné. Buďte ke svým lidem lidští. Ať už je jich pět nebo tisíc.
Vydejte se na cestu
Tohle jsou tři základní věci, které potřebujete sladit, pokud usilujete o modrý oceán. Přesun z rudého do modrého oceánu se nestane ze dne na den. Ale taky to netrvá roky. Jakmile začnete vidět hmatatelné výsledky, počty nových zákazníků a jejich pozitivní feedback, splněná KPIs a nové byznysové příležitosti, půjde to snadno.
Tak kde jste teď vy? Už vyplňujete ERRC matici nebo mluvíte se svými zaměstnanci?