top of page

172 | PAVEL PAICKR | JAK PŘETAVIT KRIZI AUTOMOTIVE V PŘÍLEŽITOST K RŮSTU





"Diverzifikujte, hledejte nové obchodní potenciály, z těch stávajících získejte co nejvíce paliva – tedy peněz – abyste měli na rozvoj nových věcí.“

Pavel Paickr | Zakladatel a výkonný ředitel @ Entry Engineering s.r.o.


I v největším průšvihu lze najít pozitivní záblesky a šanci pro růst.

Že je evropský automobilový průmysl v průšvihu už asi víme úplně všichni. A tak by celý díl mohl dopadnout dost ponuře. Jenže to by nebyl můj host, aby z každé změny na trhu

nevykřesal alespoň malou jiskřičku naděje pro růst vlastní firmy, Česka i Evropy. Kéž by takovéto nastavení mělo u nás lidí víc.


Pavel Paickr ze společnosti Entry Engineering ví, o čem mluví. Testuje elektroniku pro celý koncern Volkswagen. Vidí, jak se auta mění a odkud vítr fouká. Spolupracuje s univerzitami na výzkumných projektech a navrch k tomu všemu má i vlastní – byť mini – automobilku. S takovou už o oboru něco víte a máte na lehký optimismus právo. Proto jsem se z Pavla snažil vymáčknout co nejvíc:


🔸 Jak těžké je uspět v elektronice?

🔸 Daří se nám nebýt montovna?

🔸 Na co se přichystat do budoucna?

🔸 Je vodík palivo budoucnosti?

🔸 Proč ztrácíme v automotive půdu pod nohama?




 

JAK PŘETAVIT KRIZI AUTOMOTIVE V PŘÍLEŽITOST K RŮSTU (PŘEPIS ROZHOVORU)

Martin Hurych

Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je další Zážeh. Dnes se budeme bavit o automotive, o tom, jaké je do něj dodávat služby a to i mezinárodně. Než vám představím dnešního hosta, tak bych na vás měl už tradiční prosbu. Pokud vás baví, co dělám nebo chcete být neustále aktualizovaní a mít nejnovější zprávy ze strategií, obchodu, inovací a práce s lidmi, tak zvažte, jestli se mi nezapíšete do mého newsletteru, kterému říkám Můj notes. Newsletter dnes už odebírá více jak 1 100 majitelů a ředitelů technických, technologických a výrobních firem a já jsem si úplně jistý, že jestli tam ještě nejste, tak byste tam určitě měli být. Dnešním hostem je Pavel Paickr, dobrý den.


Pavel Paickr

Dobrý den.


Kdo je Pavel Paickr a co automobilový sport přináší do byznysu?


Martin Hurych

Pavel je zakladatel, akcionář a zároveň hlavní principál, výkonný ředitel společnosti Entry Engineering. Než se dostaneme k firmě a k tomu, co děláte, já jsem koukal, že Vy jste dost akční člověk. Motorsport je jedna z věcí, která Vás baví, máte i takovou malou privátní automobilku. Co Vám automobilový sport přináší do byznysu? Jaké jsou tam paralely, co se dá z motorsportu naučit pro byznys?


Pavel Paickr

Klid, vytrvalost a výsledek se může vždy změnit během sekundy. Důležité je se z toho nezhroutit a druhý den pokračujeme dál.


Co dělá Entry Engineering?


Martin Hurych

Já jsem v elektrice už na gymplu nebyl úplně skvělý, programování jsem zažil někde na úrovni basicu a goto 110, takže když jsem se na Vás připravoval, tak jsem měl lehce problémy pochopit, co děláte. Pojďte vysvětlit mému patnáctiletému synovi, co dělá Entry Engineering.


Pavel Paickr

To bude celkem oříšek, já jsem se chystal spíše třeba na pětileté dítě. Entry Engineering se snaží vydělat peníze a bavit lidi na tom, aby věci fungovaly dohromady. Náš teď primární zatím cíl podnikání a oblast, kde se pohybujeme, je automotive, což znamená dávání dohromady elektronických věcí v autě a mimo auto. Děláme i telefony, ale i veškeré další muziky kolem tak, aby se to vzájemně poslouchalo a vykazovalo to co nejméně chyb. Gró jsou tedy testovací týmy, navrhování nových procesů a různých zlepšovacích věcí tak, aby to všechno fungovalo dobře.


Martin Hurych

Bavíme se o kompletní elektronice auta nebo jenom o infotainmentu?


Pavel Paickr

Infotainment souvisí s kompletní elektronikou auta. Vy vidíte před sebou displej, respektive dva, dnes možná nějaký head up, ale ten aby fungoval, tak sice vám tam běží rádio, ale máte kamery, máte senzory, máte radary, máte asistenty pohybu, máte nějaké další senzory. Když vjedete do tunelu, tak vám navigace může fungovat offline podle toho, že počítá, jak se pohybují kola. To téma tedy je obrovské, komplexní. Já také nejsem úplně kovaný elektrikář, ale nějakou takovou automatizaci a kybernetiku jsem vystudoval a už u státnic mi bylo naznačeno, že úplně nebudu ten nejvhodnější adept, abych seděl někde v laboratoři a něco vyvíjel. Je pravda, že jsem slyšel takovou pěknou hlášku, když si představím, jaký já jsem inženýr, tak bych se bál jít k doktorovi. Bylo mi tedy doporučeno, že bude dobré s tím třeba více obchodovat a to se docela daří.


Martin Hurych

To se docela daří, dnes je Vás přes 300 v několika lokacích po republice i v Německu. Jestli to tedy dobře chápu, tak Vy máte otestovat, že veškerá elektronika šlape tak, jak šlapat má. Když mi tedy včera při cestě z Liberce do Prahy najednou bez zjevných příčin v Superbu ztmavnul infotainment a za pár vteřin zase naskočil, je to chyba Vaše, anebo kodérů?


Pavel Paickr

Je to samozřejmě primárně chyba kodérů a naším cílem je na ni upozornit a hledat řešení, aby se to stávalo co nejméně. Důležité je, že se Vám ten software znovu probral a že se auto nezastavilo na krajnici.


Jak těžké je uspět v elektronice?


Martin Hurych

Já jsem vždy měl takovou představu, že elektronika v Evropě zaostává za Čínou, Asií a podobně. Byť chápu, že je to specializovaná elektronika pro B2B a velmi rozvinutý segment, jaké to je v tom uspět jako Češi, relativně malý stát uprostřed Evropy? Jací jsme v elektronice?


Pavel Paickr

Za mě jsou Češi v elektronice super skvělí. Úplně odbíháme od našeho působení tady v automotive, ale vzniká tady investice na čipovou fabriku, je tady mraky použitelných univerzit, s většinou z nich spolupracujeme a myslím si, že se nemáme vůbec za co stydět. Jsou u nás velmi dobré obchodní, ale i výzkumné vazby na Tchaj-wan, takže si myslím, že Čech není v oblasti elektro na tom špatně.


Co Pavla přivedlo k automotive?


Martin Hurych

Když je to tedy takhle, co Vás vedlo zrovna speciálně k tomu automotive?


Pavel Paickr

Jak jsem na začátku zmínil ta studia, tak já jsem potom zkoušel projít různými technickými rolemi a mezitím jsem dospěl do toho, že možná více efektu přinese, když budu více poslouchat lidi a vnímat, co chtějí. V dalším kroku jsem pak zjistil, že ještě lepší než dělat věci sám je se obklopit schopným týmem, takže tak nějak z toho vzniklo Entry. Poslouchat zákazníka, když ho ostatní neposlouchají, dávat dohromady lidi a dávat jim prostor na to, aby se mohli realizovat.


Martin Hurych

Mě tam zajímá speciálně ten automotive, protože v té mé bublině je automotive považovaný lidmi, kteří do automotive chtějí dodávat, za nejprofesionálnější a nejtěžší bublinu, do které lze vlézt. Vám se speciálně v této nejtěžší bublině extrémně daří, protože jestli jsem to pochopil, tak drtivá většina aktivit zatím je do automotive. Byl tam nějaký záměr?


Pavel Paickr

Záměr byl asi z toho, že Liberec a Boleslav jsou lokace, kde bydlím a do Aero Vodochody to bylo daleko, takže Škodovka. Série na moji schopnost organizovanosti a podobně to není vůbec nic, takže kam se podívat je vývoj a na služby s tím spojené, řešit zajímavá know-how a spojit to, že bychom mohli věci dělat trošičku jinak nebo jednodušeji.


Jak se Pavlovi líbí dnešní automotive v Evropě?


Martin Hurych

Jak Vám je, když koukáte na evropský automotive?


Pavel Paickr

Já si myslím, že to je hodně smutný příběh. Každý člověk nebo kdokoliv chce vydělat, takže expanze do Číny a odevzdání veškerého know-how v Číně samozřejmě byla myšlenka, která měla nějakou logiku a byla motivovaná maximálním možným ziskem. Dopadlo to skoro jako každý zatím historicky dobrý skutek. Podle mě to je teď výzva, co s tím dále. Vidíme, že globalizace se v dnešních dnech pomaličku zastavuje, takže je důležité nebýt montovna, ale vyvíjet nové věci a být se schopní poučit z chyb.


Daří se nám nebýt montovna?


Martin Hurych

Nebýt montovna tady slyším, myslíte, že se nám to daří?


Pavel Paickr

V mojí sociální bublině se nám to určitě daří, proto jsem zmínil ty čipy. To je ale moje sociální bublina, kdy to je nějaká technická sféra, nějaká podnikatelská a vysokoškolská, ale myslím si, že se to daří. Jde to ale pomalu, mohlo by to jít rychleji. Pak je tam nějaká taková etická věc, jestli bychom to chtěli. Já jsem slyšel hrozně hezkou hlášku, jak by asi vypadalo SpaceX, kdyby ji Elon Musk stavěl třeba ve Francii. Možná by měl teď razítko na to, že může konstruovat motor u rakety. To jsme už ale daleko v etice, protože ani ten americký systém si nemyslím, že je úplně skvělý a zlatý.


Na co se přichystat do budoucna?


Martin Hurych

Jak vůbec Entry Engineering vidí budoucnost automotive tady? Na co se chystáte?


Pavel Paickr

Na budoucnost tak, aby mohlo dojít k nějaké záchraně. Jedna věc je, že teď tam začnou poměrně zběsile nabíhat různá cla a proti nim budou odvetná opatření. Služby, které byly propojené a vázané, jsou všechny komunikační služby vozů, což si běžný člověk ani nemůže představit, že díky všem nařízením to auto je v podstatě v kuse online. Jsou tam další bezpečnostní věci, za chvilku přijdou černé skříňky a to se bude muset všechno nějakým způsobem více omezit a zabezpečit. Pořád je v Evropě docela slušná kupní síla na to, abychom si to udělali sami.


Martin Hurych

Z toho, co říkáte, tam slyším paradoxně příležitosti, protože spousta lidí by mohla pochopit, že rozbouráním nějakého globálního trhu je to spíše průser, ale slyším tam lokalizaci spoustu věcí.


Pavel Paickr

Přesně tak jsem to myslel. V krátkodobém pohledu to bude určitě znamenat chaos a propad, ale myslím si, že tu šanci tady pořád máme a můžeme ji využít. Lidé šikovní jsou a nebude se to počítat v centech, ale také jsme schopní vyrábět za relativně slušné peníze.


Martin Hurych

Já jsem tohle slyšel už někdy kolem Covidu, pak okolo nabouraného Suezu, teď nedávno když se v Suezu střílelo na tankery a vlastně nikdy ta deglobalizace moc neproběhla. Už jsme tady měli i pár lidí,

kteří říkali, že se na něco podobného chystají, ve velkém měřítku to ale nevidím. Vidíte, že to je něco reálného, co může brzy přijít?


Pavel Paickr

Step by step, kdyby to přišlo rychle, tak se to samozřejmě všechno zhroutí, takže to není ta cesta, ale postupnými kroky.


Martin Hurych

Vy dodáváte do tier 1, do automobilek, do celého holdingu, jestli jsem to dobře pochopil. Vidíte, že tam jsou ty tendence? Jakmile to totiž nepřijde od nich, tak to nenastane.


Pavel Paickr

Tam jsou samozřejmě tendence na základě příštího ročního a tříletého plánu, takže i když si to ti kormidelníci už uvědomují, tak do toho nikdo nehrábne. Včera jsem viděl marketingovou strategii značky Audi rozdělenou na Audi a Audi v Číně, takže to bude bolet. Přijdou propady prodejů a spousta dobrých myšlenek potřebuje ještě ten provozní materiál a to je cash, který v tuto chvíli bude chybět. Spousta firem padne, ale za mě se v tom dá znovu pokračovat a ten trh tady je.


Martin Hurych

Jak rychle to přijde? Na co chystáte vlastní firmu?


Pavel Paickr

Musíme se soustředit. Jedna věc je nějaká globální taktika a pak je strategie. Současná strategie je rychlá diverzifikace na tom, co umí v automotive, stejné věci jsou potřeba do těch zelených věcí. Tam určité kroky děláme, myslím, že se nám docela úspěšně daří, ale diverzifikujeme směrem obranný průmysl. Kdyby zítra se třeba zadařilo a válka skončí nějakým rozumným než východním mírem, tak stejně bude potřeba dozbrojit. Svět se změnil, jsou tady ještě další hrozby, takže tento průmysl teď 10 let pojede, i kdyby se nedělo vůbec nic. Máme tady prázdné sklady, kde se procházejí myši, takže to je ta strategie. Taktika je ta pětiletá na tom, že musíme se kouknout, řešit věci lokálně, což znamená zase zpátky do Německa a mít paralelu. Nejhorší je, když jste potom otrokem něčeho, co vypadalo krásně a nemáte alternativní volbu, pak už není cesty zpět.


Na co konkrétně se chystají výrobci automobilů?


Martin Hurych

Vy říkáte záchrana, možná trochu přeformátovaná záchrana. Kterým směrem se tedy ty automobilky chystají? Mě poslouchá spousta dodavatelů do automotive a co tak slyším, tak nikdo jim nic moc neříká, před pár lety se zastavila hromada nových projektů a podobně. Modlíme se, aby nám povolili spalováky, nebo mohutně vyvíjíme baterky a snažíme se dorovnat konkurenci zleva, zprava?


Pavel Paickr

Když se budeme bavit třeba jenom o koncernu, tak minulý týden s americkými volbami úplně zapadla myšlenka, že třeba automobilka Porsche obnovila vývoj spalovacích motorů. To palivo může být na bázi nějakých uhlovodíků, ale principiálně proč by nemohlo klidně spalovat něco jiného nebo syntetický benzín a věci, které byly tabu, ale které fyzikálně a logicky vycházejí. Když se podíváme do historie a historické věci se nám neustále opakují, tak když Německu došel benzín, tak ty generátory na uhlí nebo na dřevoplyn tady měli za půl roku.


Dokud si mohu v pohodě natankovat na benzínce, tak nikdo není nucený mít nějaký nekomfort a s pilkou tam v lese kácet polena. U syntetického benzínu si myslím, že jsme už tak daleko, že stačí jen postrčit, jedna ropná krize, nebudou baterky z Číny a není důvod, proč by to nefungovalo. Cenovka 100 Kč za litr vypadá hrozivě, ale když se těch litrů odebere tisíckrát víc, tak to najednou bude 50 Kč a to už bude docela uvěřitelné, to už se pomaličku blíží tomu, kam míříme. Tím řešíme nějaké globální problémy, recyklace plastů, kde to syntetické palivo získávat. Obrovské téma je vodík, sám jsem si v sobě doteď nesrovnal, jestli vodík je teď opravdu ta budoucnost, nebo jestli to je mezistanice k nějakému ještě dalšímu skoku pohonu.


Je vodík palivo budoucnosti?


Martin Hurych

To je zajímavé. Co by mělo být za vodíkem?


Pavel Paickr

To právě nevím, ale vodík mi přijde, že má tolik ale, která se postupně řeší, že by měla být vyloženě nějaká multifunkční kombinace.


Martin Hurych

Já jsem slyšel nedávno zajímavý názor, že auto je tak malá hračka, že si vodík nezaslouží, protože výroba čistého vodíku bude tak náročná a bude ho tak málo, že jestli se má používat, tak do lodí a do letadel.


Pavel Paickr

To bylo úplně nádherně řečené a skvěle to popisuje to, že člověk se soustředí na to, co má před sebou. My tady řešíme auta, řešíme ochranu prostředí a emise a ta auta jsou nějaká 2 % emisí. Kdybychom vymysleli vodíkovou loď, tak jsme pomohli jak spotřebě, tak všemu úplně daleko a zásadně více.


Martin Hurych

Docházíme po pár letech opět k rozumu?


Pavel Paickr

Vždy přijde takový záchvěv, ale myslím si, že to ještě bude trvat.


Jaké možnosti kynou Pavlovi z elektromobility?


Martin Hurych

Vy máte v automotive svoje pole, které můžete orat jak ve standardních spalovácích, tak v elektroautech.


Pavel Paickr

Dokonce v elektroautech té potenciální práce a zakázek je více. Co se týče automotive, tak pro nás největším generátorem nových zakázek a věcí, který nám roste pyramidově, není ani tak auto, ale mobilní telefon, konektivita, zábava pro lidi. Cestování už vůbec není jen o tom někam odjet, takže z toho se genericky vytvářejí další a další možnosti. Stačí se zastavit a zamyslet. Samozřejmě když si tady sedneme ke stolu a budeme vymýšlet téma, tak toho asi moc nevymyslíme, ale když člověk normálně zpomalí, tak to jen naskakuje, co by se dále dalo.


Proč ztrácíme v automotive půdu pod nohama?


Martin Hurych

Já nejsem nějaký veliký petrolhead, auto beru jako přepravní prostředek, byť jako chlap musí být auto krásné alespoň v nějaké míře. Co se stalo, že tak rychle ztrácíme půdu pod nohama? Ono to totiž není jen o nějakých nařízeních z nové centrály a centrálního mozku lidstva, ale já slyším od lidí, co dělají do aut, že ty rozdíly jsou i konstrukční. V čem je tedy hlavní rozdíl mezi tím, co produkujeme tady v Evropě, byť třeba i v rámci elektroaut, a tím, co se nám začíná docela líbit? Včera jsem jel po Praze a objevil jsem pro mě tedy první zastoupení čínské automobilky. Kde jsou ty hlavní rozdíly, kde nám Čína potenciálně dává technicky na zadek?


Pavel Paickr

Tady se 20, 30 let vytvářely nějaké platformy a sharování dílů a všeho, aby to bylo dokonalé a když jsme to dovedli k dokonalosti, tak jsme to celé přenechali Číňanovi. Ten nepotřeboval těch 30 let, ale stačilo mu 5, aby zjistil, že ty díly se dají dělat kolikrát lehčí a jednodušší a dostal to naservírováno. Já úplně nesdílím představu, že čínský soudruh je úplně hlavní vlna inovačního světového procesu. On to umí nasát, umí udělat kompletní reverzní inženýring a umí to trošku vylepšit. Teď tam leze v podstatě kombinace Muskova myšlení a nějakých hliníkových framů a na to obložení jednoduchými díly.


Martin Hurych

To jsem se chtěl zeptat, protože reverzní inženýring a nějaká value engineering platformy, tomu dokážu rozumět, pokud se bavíme o spalovácích. Pro mě amatérsky zvenku elektroauto stavěné po novu vlastně nemusí mít všechny tyto limity. Dělají tedy elektroauta Číňané po evropsku, nebo je

dělají úplně od začátku tak, jak bych to očekával já, když nejste limitovaný žádnými konstrukčními omezeními?


Pavel Paickr

Tady se stalo to, že třeba vývoj elektropohonů a baterií jsme sami vyráběli už x let zpátky a byl tam směřovaný hlavní směr vývoje. Evropské firmy v Číně to takto dělaly samozřejmě za použití určitých joint venturů, kdy vždy tam musel být čínský partner, k tomu tam vždy seděl čínský soudruh, takže oni hloupí úplně nejsou a je jich miliarda. Tato kombinace tedy vytváří to, že jsme předali a odevzdali v rámci vlastní pohodlnosti nejlepší know-how a teď v těch baterkách a v motorech jsou naběhlí na sérii a jde jim to lépe. Auto má ale pořád svoje omezení, takže až nastane zase nějaký další technologický posun, tak si nemyslím, že by musel úplně začít v Číně.


Kdy doženeme a předeženeme čínská elektroauta?


Martin Hurych

Jaké máme tedy šance tady v Evropě dohnat a předehnat soudruha?


Pavel Paickr

Já si myslím, že největší šance by bylo trošku v uvolnění svobody a nechat lidem prostor pro kreativitu a to je většinou základní recept, to by potom všechno fungovalo. Asi nemusím teď uvádět Spojené státy, které pro nás jsou také black box, ale koukněme se konkrétně třeba na Texas. Tam je snížení daní, uvolnění prostoru firem, které tam přesídlí, minimalizace předpisů a docela to jde. Globálně ekonomická čísla stát Texas má.


Martin Hurych

To vypadá dost bezvýchodně. Znamená to, že tedy celý automotive tady v Evropě vzdává ten závod, nebo na co se tedy automotive tady chystá? Když totiž poslouchám některé hlavní představitele, tak najednou je to prozření, že elektro tedy nebude ta skvělá zářná budoucnost, na druhou stranu zároveň se neříká, že by to tudy nešlo. Nikdo se úplně na plná ústa asi ještě nepřihlásil k tomu, že spalováky pojedeme jenom spalováky, to je taková pohádka o princezně Koloběžce. Kdo do toho práskne a pootočí celým tím trhem? Těch směrů v automotive reálně není tolik, VW Group, možná Stellantis a nikdo další v Evropě sílu na pootočení trhu asi nemá.


Pavel Paickr

Stellantis alespoň podle mého názoru a svědomí spíše teď čeká na to, až začne francouzská vláda s přáním sypat lopatami subvence. Samozřejmě Číňan vyrábí něco, co je cool a sexy a předehnal nás, ale když něco dotuji na 5 stupních vývoje, teď není prostor pro to plakat, to je fakt, že mají jistý náskok, ale nemají náskok v tom, že by tam základní dělník makal za misku rýže. To bude možná ten hlavní směr. My jsme si už tady teď od Covidu zvykli na to, že až tak nerosteme a že jsou nějaká procenta a prognózy, všichni jsou ztrápení a všechno vypadá, že zkrachuje, ale pořád se to daří a celkem si na to lidé zvykli. To až se stane v Číně, kde jsou všichni naučení na to, že každý rok je 15 % plus, tak ten jejich byznys model může také udělat celkem velké bum a pak se přerozdají karty znovu.


Co vás naučí vlastní malá automobilka?


Martin Hurych

Pootočme teď trochu list do pozitivna. Vy máte vlastní mini automobilku.


Pavel Paickr

To je velmi mini automobilka, je to náš spoluakcionářský projekt Sigma Motor, auto pro zábavu. Naši spolumajitelé, Martin Straka s Honzou Hrudíkem, si splnili sen a postavili auto tak, jak by mělo zábavně vypadat. Každý rok se to podaří udat jednotkám zákazníků a je to opravdu zábava. Je to manufaktura, která funguje na vylepšení technického růstu našich lidí a dají se na tom vyzkoušet řešení. Kus práce za tím je.


Martin Hurych

Já mám kamaráda, který speciálně vyhledává po Británii takto malé manufaktury a dodává jim. Co se na tom tedy dokážete naučit, v čem je dobré mít vlastní stavbu auta vůči hlavnímu byznysu?


Pavel Paickr

Pořád jeden z hlavních byznysů, ať se tady můžeme tvářit vlastní produkty a podobně, je prodej inženýrských služeb, paketů, šikovných lidí, je tam pořád hodně konstruktérů. Je to tedy v podstatě takové nástavbové studium. To auto je spalovák, ale tady se bavíme spíše o vyladění podvozku a trakcích. Máme tam společný projekt ještě s brněnskou univerzitou zase na elektroauta, kde máme takový vlastní prototyp vozu se 4 motory a jsme na tom schopní simulovat nějaké různé scénáře. To je taková ta inovace, kde bychom třeba mohli najít něco zajímavého. Každé kolo má vlastní motor, vlastní logiku, je schopné se adaptovat a v ideálním případě přenést 100 %, kterou v tu chvíli snese. Je nad tím poměrně zajímavý složitý matematický model a jsou tam ještě asi stovky a tisíce hodin práce, co by se s tím dalo dělat dále.


Martin Hurych

Je zvláštní, že mi kamarád z výšky, co dělá auta, už kdysi říkal, že v momentě, kdy Číňan přijde na to, že každé kolo může mít motor z luxu, jsme všichni v pytli. Drtivá většina toho, co totiž auto dnes dělá autem a co Evropě přináší největší marži, z toho auta vypadne. Jdeme tedy opravdu tímto směrem?


Pavel Paickr

Já si myslím, že pro část aplikací z toho koláče aut to takto vypadá.


Martin Hurych

Kam by tedy teoreticky toto řešení mohlo zapadnout? Nové elektrické Géčko jde tímto směrem, že se otočí na fleku. Kam by mohly tyto aplikace jít?


Pavel Paickr

Hodně je to motorsport, protože dostat na každý bod pneumatiky 100 % síly, kterou zrovna snese, je ono. Zároveň to jsou ale všechno autonomní věci a je to hodně autonomní pohyb potom, ani ne tak po silnici, spíše mimo terén, kde opravdu hledám ta zrníčka, abych se někam dostal. Tím se celkově rozšiřuje okruh působení, protože ten elektropohon daleko více než v osobních autech dává smysl právě ve všech různých stavebních strojích, bagrech a podobně. Nevím, proč už dnes není v bagrech elektropohon, kde by mohly být třítunové baterky a všechno by to sedělo. S tím vysavačem to také není úplně pravda, protože ty baterky musím také nějak nabít, musím to nějak chladit, musím to nějak řídit. Na papíře se to tedy namaluje pěkně, ale z těch komponentů nám nakonec odpadne tak možná převodovka.


Na co Pavel chystá firmu za 3-5 let?


Martin Hurych

Na co chystáte firmu na další 3, 5 let? Až Vás pozvu za 3 roky, kde bude Entry Engineering?


Pavel Paickr

To si povíme, jak jsme dopadli. Jak jsem říkal, diverzifikace, hledání nových potenciálů a snaha z toho současného, co je samozřejmě získat co nejvíce paliva, což jsou v tom konečném důsledku peníze, abychom přežili nové výzvy a byli schopní dělat nové věci.


Martin Hurych

Ať se Vám to, Pavle, daří.


Pavel Paickr

Díky.


Martin Hurych

To byl Pavel Paickr z Entry Engineering. Co k tomu říct, nakoukli jsme do poněkud chmurné budoucnosti, alespoň tak to dnes vypadalo, byť tam byly záblesky potenciálu pro každého z vás. Pokud jsme vás přinutili k nějakému zamyšlení nad vaší firmou a nad tím, jak vypadá aktuálně váš trh, tak jsme naši práci s Pavlem udělali dobře. Pokud vás baví to, co dělám a chcete mít nejaktuálnější novinky, tak se určitě na www.martinhurych.com/newsletter zapište mezi více než 1 100 majitelů a ředitelů technických, technologických a výrobních firem, kteří už newsletter odebírají. Mrkněte na další epizody kousek vedle na webu do sekce Zážeh, kde je nejen tato, ale i všechny další epizody, co jsem natočil. Mně už nezbývá, než do těch dalších dnů, měsíců, týdnů a let vám držet palce a přát úspěch, díky.


(automaticky přepsáno Beey.io, upraveno a kráceno)


bottom of page