Do detailu propracovaná strategie je jedna věc. Uvést ji do praxe je ale věc druhá. Mnohdy těžší. A pokud se jedná o strategii modrého oceánu, platí to dvojnásob. Pořádně se u ní zapotíte. Jenže výsledky, které s ní můžete mít… Rozhodně za tu dřinu stojí. Jaké nejčastější překážky vás při zavádění strategie modrého oceánu ve firmě mohou potkat? Jak začít u vás ve firmě?
Dále v článku:
Posunout firmu k funkční strategii modrého oceánu je nelehký úkol. Počítejte s tím, že vám sem tam někdo hodí klacky pod nohy. Ať už záměrně, nebo „takzvaně nechtěně“. Opravdový inovátor se jich ale nelekne a naplánuje si i to, jak všechny překážky s lehkostí přeskočí.
Dobře, možná to vždy nepůjde tak lehce. Ale uvidíte, že nakonec přeskočíte.
Jaké čtyři překážky vás na cestě k modrému oceánu čekají?
Vykročte ze zajetých kolejí
Doteď všechno fungovalo, tak proč něco ve firmě měnit? Přenastavit nebo alespoň trochu posunout mentální nastavení a způsob myšlení vedoucích pracovníků vám zabere spoustu času. Vězte ale, že je to první a nejdůležitější krok. Bez toho se ve firmě nikam neposunete a nemáte na čem stavět.
Když chcete přejít z relativně funkčního byznys modelu – aspoň podle názoru ostatních ve firmě – k novátorské strategii, může být těžké mnohé přesvědčit. Lidi jsou rádi na něco zvyklí a přemýšlet trochu nekonvenčně je výzva. Jenže přesně to budete vyžadovat od manažerů nebo vedoucích. Oni by měli být maximálně kreativní. Řešením je komunikace vize, výhod Blue Ocean strategie a vysvětlování, vysvětlování, vysvětlování.
Připravte se na investice
I když je strategie modrého oceánu zaměřená na vytváření nových příležitostí, nebudou výdělečné hned. Každá firma musí ze začátku investovat – finance, čas a vlastní know-how. Návratnost sice bude chvíli malá a nebudete ji schopni přesně naplánovat, ale pokud doopravdy objevíte díru na trhu a vymyslíte něco nového, úspěchy se dostaví. Uvidíte je nejen na splněných KPI, ale i na ziscích a maržích.
Rozmyslete si, jak ve firmě efektivně alokujete zdroje, jak snížit náklady, ale ne kvalitu a kde inovovat, aby vaše strategie byla udržitelná a vydržela tak dlouho, jak bude potřeba.
Motivujte zaměstnance
Opakuju to pořád dokola – bez nadšených nebo alespoň motivovaných zaměstnanců se nikam nepohnete. Jejich spolupráce a tvrdá práce je klíčová. Začněte motivaci budovat od úplného začátku, mluvte se zaměstnanci o tom, co ve firmě chystáte a proč jste se tak rozhodli. Ukažte jim, že jejich role se sice mění, ale zároveň jsou součástí něčeho většího.
Vždyť… kdo by tohle nechtěl? A kdo by taky nechtěl sem tam nějakou odměnu…? O tom, jak zapojit zaměstnance, jsem psal nedávno.
Přesvědčte celé vedení
„U nás ve firmě vás sestřelí dřív, než se do něčeho pořádně pustíte.“ Bohužel, tohle slýchám častěji, než bych chtěl. A bohužel to naznačuje problém, který začíná na nejvyšší úrovni. Jako CEO nebo majitel jste hlavním motorem inovací – váš tým čeká na váš signál. Pokud se změny bojíte, hlídáte si status quo nebo vám chybí vize, těžko to bude jinak u ostatních.
Moje rada? Šlápněte do toho. Buďte tím, kdo sjednocuje. A klidně začněte odshora. Jasně komunikujte vizi a výhody, které strategie modrého oceánu přinese nejen firmě, ale i boardu a stakeholderům. Zapojte celý C-level management, ukažte mu, co může získat. Bez těchto lidí jen těžko přenesete nadšení dál.
Dveře jsou otevřené
Jestli vaše firma překoná všechny čtyři překážky, otevřou se vám dveře k nevyužitým příležitostem a růstu na nových trzích. Bude to dřina, ale zadaří se. Věřte mi. Pokud byste potřebovali parťáka, který vám přes jednotlivé překážky pomůže, ozvěte se mi.