Dnešní epizoda je o tom, jak se neztratit v turbulencích a jak využít každou změnu k vlastnímu růstu. Můj host, Tomáš Pavlík, zakladatel a majitel skupiny firem QPAG, vám ukáže, že i v krizových chvílích lze najít způsob, jak udržet vizi živou, jak transformovat firmu a jak se posunout o několik kroků dopředu.
Tomáš se pohybuje ve světě technologie a automatizace, a jeho firma dnes zahrnuje několik úspěšných projektů, od výroby strojů a robotizace až po využití neuronových sítí a rentgenových technologií. To vše bez ztráty orientace na kvalitu, lidský přístup a inovace.
O čem jsme se bavili
V každé firmě se mohou objevit chvíle, kdy se zdá, že všechno, co jsme budovali, je ohroženo. Změny na trhu, nové výzvy nebo technologické posuny – to všechno dokáže vytvořit tlak, který vede k přehodnocení směru, strategie a cíle. Ale co když právě v těchto okamžicích najdeme příležitost, která nás posune dál? Co když právě teď, ve chvílích nejistoty, máme možnost vyrazit vpřed a stát se silnějšími?
"Nevalte jako křeček v kolečku. Nebojte se zastavit a promyslet další kroky.“
Tomáš Pavlík | CEO @ QPAG s.r.o.
V tomto rozhovoru se s vámi Tomáš podělí o cenné zkušenosti, které získal během let, a o tom, jak přemýšlet o budoucnosti – nejen o té současné:
🔸 Jak vybudovat firmu, která není závislá na jednom produktu
🔸 Jak identifikovat příležitosti v časech změn a zůstat flexibilní
🔸 Jak se vyhnout chybám, které mohou být fatální pro růst firmy
🔸 Proč je v dnešním rychle se měnícím světě klíčová nejen technologie, ale i týmová spolupráce a důvěra v lidi
Tento rozhovor vám ukáže, jak můžete na své cestě nejen přežít, ale také dosáhnout úspěchu. Pokud chcete vědět, jak přemýšlet o firmě o několik let dopředu, nebo jak správně řídit změny ve vaší firmě, neváhejte a poslechněte si celou epizodu. Jsem přesvědčený, že vám přinese inspiraci i praktické tipy pro vaše vlastní podnikání.
5 LET PŘED FIRMOU: TAJEMSTVÍ ÚSPĚŠNÉHO LÍDRA (PŘEPIS ROZHOVORU)
Kdo je Tomáš Pavlík
Martin Hurych
Dobrý den. Já jsem Martin Hurych a tohle je další Zážeh. Než vám představím dnešního hosta a dostaneme se k dnešnímu tématu, měl bych na vás jednu prosbu. Pokud sledujete to, co pro vás vytvářím, ať už je to Zážeh nebo Můj notes, a nechcete, aby vám něco uniklo, tak se můžete přidat na seznam více jak 1 300 majitelů a ředitelů technických, technologických a výrobních firem. Newsletter rozesílám každé úterý a tím pádem každé úterý dostanete novou dávku akceleračních informací právě do vašeho e-mailu.
Na dnešek jsem si pozval hosta, který je pro mě ztělesněním člověka, který firmu nejen založil a stále ji jako jediný majitel vlastní, ale je to zároveň i skutečný lídr a CEO, který běží 3–5 let před firmou a neustále vymýšlí, co by se kde dalo zlepšovat. Dnes tady mám Tomáše Pavlíka, ahoj.
Tomáš Pavlík
Ahoj, Martine.
Jaká technologie ho zaujala mimo byznys?
Martin Hurych
Tomáš je majitelem, zakladatelem a CEO skupiny firem, která si říká QPAG. Jen pro dokreslení, jde o skupinu několika firem, která v tuto chvíli dosahuje obratu někam ke 350 milionům Kč ročně a zaměstnává okolo 350 lidí. Tomáši, než se dostanu k dnešnímu tématu, ty jsi fanoušek technologií. Jaká technologie tě v poslední době nejvíce překvapila a netýká se tvého byznysu?
Tomáš Pavlík
Mě zajímá ChatGPT a různé další umělé inteligence, se kterými se dá pracovat, dá se mluvit, dá se různé věci využívat. Je to velmi zajímavé a řeknu na rovinu, že vyhledávání na internetu je jedna věc, ale práce s ChatemGPT je druhá. Může to pomáhat utříbit si myšlenky a některé věci poskládat.
Co QPAG dělá?
Martin Hurych
Ty jsi majitel a šéf skupiny firem QPAG. Pojď nám říct, co děláte, co pro své klienty zajišťujete a jak ses k tomu dostal.
Tomáš Pavlík
Skupina QPAG zajišťuje od manuálních kontrol po automatizované kontroly po výrobu, vývoj jednoúčelových strojů až po robotizaci, automatizaci a využití neuronových sítí v rámci inspekcí i měření a využití rentgenu. K měřícím systémům jsem se dostal už při studiích, když mi bylo 15 let, protože jsem šel na brigádu, kde jsem pracoval na skenovacím stroji. Skenoval jsem tam formy pro lisování obalů na vajíčka. Pamatuji si to moc dobře, protože ta forma má mraky dírek a skenoval jsem to pomocí sondy do cadovských dat. S tím se dá potom dále pracovat v obráběcích strojích a výrobce může provádět optimalizaci nebo případné úpravy, které potřebuje.
Pak byly veletrhy, komunikace s lidmi, angličtina, což beru jako velký milník v životě, kdy rodiče se rozhodli mě s mojí sestrou dát na angličtinu, abych se učil jazyk. To mi hodně pomohlo a dál se to vyvíjelo tak, že byla střední škola, pak jsem chtěl na vysokou, pak byl i nějaký odchod a pak nástup do práce. Nastoupil jsem jako servisní technik měřících souřadnicových strojů a případné modernizace digitalizace starších měřicích strojů. Tam byl ten začátek a potom někdy během té doby byly další takové podnikatelské zkoušky, internetové stránky, programování, to bylo v 90. letech, takže jsem se také chytl této části, ale tam jsem nezůstal. Ty technologie mě zkrátka bavily a baví mě doteď, jsou to fajn hračky a mě bavilo si hrát s těmi stroji, bavilo mě hledat to řešení, jak s tím pracovat a potom jsem viděl, že to pomáhá i těm zákazníkům.
Pak jsem to pochopil v rámci měřících strojů, kde jsem měl velký příklad u mého zaměstnavatele, kde jsem viděl slušné chování vůči zákazníkům, plnění dohod, fungování a lidský přístup. To se mi líbilo a stroje mě bavily, takže ta kombinace byla ideální. Tam jsem začal, práce mě bavila, ale pak přišla v životě nějaká možnost, odešel jsem z firmy za svým a začali jsme tenkrát se společníkem rozbíhat novou službu, nový byznys.
Stačí k vybudování firmy nadšení a neposednost?
Martin Hurych
Ty to říkáš hrozně skromně, dnes by ti Angličané nebo Američané řekli, že jsi sériový multipodnikatel. Dnes pod QPAG patří 6, 7 firem. Stačí na vybudování několikasetmilionového impéria o 7 firmách láska k technologii a nějaká obětavost nebo chuť odvést dobrou práci pro zákazníka, nebo tam ještě musí být něco, nějaká špetka neposednosti?
Tomáš Pavlík
Tu neposednost jsi řekl dobře. Mně se to pojí s dětstvím na základní škole, kde jsem opravdu neposedný byl. Já řeknu, že k tomu je potřeba dobrý tým lidí a chuť do práce, protože ty začátky nebyly vůbec jednoduché. My jsme začali v roce 2001, 2002 a ten automotive tady byl opravdu v plenkách, byl v začátcích. Svým způsobem by se dalo říct, že to možná bylo jednodušší, ale nároky byly vysoké i od těch zákazníků, takže jsme museli plnit, co bylo třeba a hledat to řešení. Bylo potřeba najít dobré lidi a pracovat s kvalitními lidmi tak, abychom dokázali plnit služby, které byly požadované od nás. Jelikož to bylo myšlené tak, že jsem nebyl z toho oboru, ale byl jsem v rámci měřidel, tak jsem chtěl tu kvalitu do toho dostávat a ta měřidla tam mít. Věděl jsem, že když dostaneme důvěru od zákazníka zkontrolovat jejich výrobky tak, aby byly kontrolované třetí stranou a oni dodali svému zákazníkovi bezvadný výrobek, tak to musíme dělat kvalitně. Není to jen o tom přijít a zkontrolovat a odejít, ale mít za tím nějaké zázemí. Dnes tam vidím ten potenciál, ale tenkrát jsem tu práci dělal tak, abych z toho měl radost a víceméně ten zákazník nám dal další práci a mohli jsme fungovat dál.
Jak přetočit firmu od prodeje člověkohodin k technologické firmě?
Martin Hurych
QPAG se tedy točí okolo kvality výrobků svých zákazníků a to od manuální kontroly až po velmi sofistikované neuronové sítě, umělou inteligenci a automatické kontroly kvality. To je vlastně to téma, proč jsem si tě pozval. Mě na tom fascinuje, jak jsi firmu začal otáčet od kontroly založené na prodeji odborníků se sofistikovanou měřící technikou k něčemu, co se dnes už dá směle nazvat technologickou firmou. Jak se ti to přihodilo?
Tomáš Pavlík
Technologická firma, tam míříme, tam chceme být a tam se snažíme to směřovat společnými silami. Já řeknu to, co už jsem říkal, bez dobrého týmu kolem sebe, kterému se dá důvěřovat, by to nešlo. Já navíc nejsem samotář, takže chci mít kolem sebe dobré lidi, se kterými chci pracovat, chci jim věřit, protože vidím, že tam je ta síla. Během života jsem se určitě spálil, ale dnes vím, že mám vedle sebe velice kvalitní tým, kterému důvěřuji a mohu důvěřovat, a můžeme ty změny dál posouvat. My se snažíme dostat k té technologické firmě, ať je to školení, ať jsou to sofistikované technologie, které sami používáme, ale samozřejmě i zákazníkům je dokážeme ukázat na jejich případech, které oni řeší. Chceme být tím partnerem, ne jen dodavatelem a společně s nimi hledat řešení toho, jak by to mohlo vypadat tak, aby ten zákazník na konci dne dodával ten svůj výrobek svému zákazníkovi v bezvadné kvalitě.
Jak strategicky vede svoji firmu?
Martin Hurych
Vy hodně děláte do automotive, tak já si dovolím použít příměr z tohoto oboru. Lidé zcela bezpochyby jsou nejdůležitější součástí jakéhokoliv podnikání a v tom automotive by byli tím autem, které tě doveze někam, kam ty chceš. Každé auto ale stojí na místě, pokud nemá řidiče a navigaci. Jak ty svoji firmu naviguješ a jak určuješ cíl? Mně se totiž opravdu zdá, že ty jsi v myšlenkách o několik let před svým týmem.
Tomáš Pavlík
Já bych řekl, že dnes jsme se posunuli o hodně dál, protože i to, co říkáš, tak já to tak nemusím vidět a možná to tak nevidím. Dostal jsem i zpětné vazby, takže musím trochu brzdit a nějaké myšlenky si odkládat bokem. Není to lehké, to řeknu na rovinu, každopádně je super, když s tím týmem se takto dá bavit a člověk má vedle sebe lidi, že si to na rovinu řekneme. To vnímám až teď, jaká je to obrovská síla, protože v tu chvíli to neskončí někde, že jsem jenom něco řekl, protože to chce majitel. Hodně mi v tom pomohla škola, kterou jsem někdy v roce 2017 začal studovat, pomohla mi se zastavit. Ze začátku jsem nechápal, jaká může být proměna, jak člověk může uvažovat.
Bral jsem to tak, že firmu jsem zakládal, vedu tu firmu dál, ale nenapadalo mě to, že ji vlastně může vést i někdo jiný a že to nemusím být já. To studium mi pomohlo se zastavit a zamyslet se a dnes vnímám, že tato dovednost se lehko řekne, ale těžko se udělá. Když je i nějaké popovídání a pozastavení se s někým, i třeba sám se zamyslet, s přáteli nebo někde na networkingu vyslechnout a bavit se o nějakých věcech, tak je to dobré pro urovnání myšlenek. Je dobré tomu věnovat čas, protože to zastavení a vypadnutí z té každodenní bubliny a toho, co děláme pořád dokola, pomůže srovnat tu hlavu. Víceméně jsem potom i od lidí slyšel, že ta moje úloha je opravdu v rámci té strategie, co bude dál, ne úplně v té operativě. Člověk si tam potom dává různé úkoly a potom vlastně nechápe, jak to všechno může zvládat a ani to nejde.
Kolik času tráví prací ve firmě a kolik prací na firmě?
Martin Hurych
My jsme oba členové Scaleupboardu a tam se hodně mluví o tom, že šéf by měl dělat na firmě, ne ve firmě. Dokážeš dát nějaký hrubý odhad, kolik tvého času je opravdu na firmě a kolik strávíš v operativě?
Tomáš Pavlík
Odhad se mi teď těžko řekne, každopádně ta operativa tam je opravdu méně. Scaleupboard tomu také hodně přispěl, protože ty debaty s kolegy ve skupině jsou na rovinu, jsou otevřené a je to podle těch hodnot, které jsou ve Scaleupboardu nastavené. Je super, že si tam člověk může otevřít ty myšlenky, může si je říct a i když je tam neříká a neřeší se ta jeho daná problematika, tak si může vyslechnout ty ostatní. Člověk potom zjistí, že nezáleží na velikosti a typu firmy, protože ti majitelé řeší v podstatě obdobné starosti a věci, které v té firmě je potřeba dělat. Mně to pomáhá, protože přemýšlím i nad tou situací někoho jiného a porovnávám to s tím, jak je to u nás, co my děláme, jak fungujeme a jak tu danou problematiku řešíme či neřešíme. Teď tedy věnuji mnohem více času té práci na firmě než práci ve firmě, stále se ale učím.
Jak zjišťuje, kam jde trh a na co připravovat firmu?
Martin Hurych
Já když jsem s vámi dělal, tak souhlasím s tím, že spousta lidí říkala, že opravdu letíš dopředu jako šíp. Já bych si dokonce přál, abys nebrzdil, protože já mám takové lidi rád a myslím si, že každý správný podnikatel je takhle permanentně neposedný. Abys ale věděl, kam s tou firmou jít, musíš mít někde nějaká tykadla v trhu nebo v komunitách. Co používáš pro nějaké nacítění budoucí situace a jak dokážeš být v myšlenkách těch 3, 5 let před firmou?
Tomáš Pavlík
Já se snažím naslouchat a sledovat ten trh, protože po těch letech ta firma nemůže být jen o mně. To mohla být na začátku, když jsme firmu zakládali, kde byl nějaký nápad a byly nějaké kroky, abychom to mohli realizovat. Za těch 23 let už je ve firmě hodně lidí, kteří jsou u nás i 20 let, a jsou tam lidé, kteří mají nějaké dojmy, nějaké pocity a něco vnímají z toho trhu a potřebujeme si ty informace říkat. Ten trh mě zajímá, stále mě zajímá, protože jsou to technologie, i auta dnes jsou úplně jiná, než byla v roce 2021 a je zajímavé, co dnes auta umí, co umět možná budou a co umět mají. Jsem zvědavý, jsem takový kluk a baví mě to. Když tam je rentgen, když udělá věci, které člověk předtím neviděl a najednou je vidí, tak vidí potenciál, co by to vlastně všechno mohlo dělat. Já věřím, že se snažíme ve firmě naslouchat tomu, co se okolo děje a snažíme se si to i sdílet a já vnitřně chci i nové věci a chci se posouvat někam dál. Strategie může být na 5 let, máme i delší, každopádně musíme to revidovat v krátkých momentech a říkat si, jestli míříme tím směrem na technologickou společnost, jaké kroky k tomu děláme, revidovat a měnit.
Proč je hlavním motorem hračičkovství a pomoc partnerům?
Martin Hurych
Chápu správně, že tvůj primární driver rozvoje firmy není ani tak byznys, ale tvoje hračičkovství a tvoje láska k technologii?
Tomáš Pavlík
Možná to nedokážu říct, ale technologie mě baví a kdyby mě nebavily, tak to nedělám. Mě nejvíce naplňuje, když někdo řekne, že nám děkuje za spolupráci a že jim to opravdu pomohlo. Cítí tam tu přidanou hodnotu pomoci, že mu to pomohlo vyřešit nějakou starost. Věřím, že ty technologie, které dnes využíváme a které máme a zastupujeme renomované značky, tak že to jsou kvalitní produkty a dokáží opravdu těm firmám a lidem pomáhat. Oni jsou díky tomu úspěšní a my jsme jejich partnerem ve vývoji.
Martin Hurych
Já to vůbec neodsuzuji, každý to má posazené jinak, ale mnohdy slyšíš, že firma je úspěšná, protože někdo postavil motor na peníze a záměrně vyhledává ty kapsy, které budou letět vpřed. Hodně se dává za příklad Nokia, která šla z holínek k mobilům a teď se zase vrací zpátky k holínkám. Pro tu moji bublinu může být zajímavé, že ve vašem případě zájem o zákazníka a hraní si s tou technologií a budování firmy přes tu lásku k tomu, co dělám, může člověka dovést k opravdu velké skupině firem.
Tomáš Pavlík
Já to vidím tak, že mě to bavilo, já jsem to dělal rád, mě ty stroje bavily, bavilo mě měřit na 3D, když jsem dostal velké díly a měl jsem za nějakou dobu nachystat program. Neuměl jsem to, učil jsem se to za chodu, hrál jsem si s tou technologií, kdy před tebou stojí velký stroj za několik milionů a člověk si řekne, že by na to neměl, kdyby to rozbil. Když to potom šlo, fungovalo a měřilo to, dávalo to výsledky, tak to bylo super a opravdu mi to dělalo radost. Když ty stroje dnes máme a můžeme s nimi pracovat i u nás, tak mi září oči z toho, když se mohu podívat, na čem kluci v laboratoři pracují.
Co dělá, když se nedaří držet strategii?
Martin Hurych
To ti září i teď, je vidět, že tě to baví. Ty jsi tady sám nakousl, že se může stát, že se tomu autu, které ty řídíš, chce jet jinam, než se chce tobě a že je potřeba kontrolovat, jestli se vám daří naplňovat tu strategii a tu cestu k té technologické firmě. Co děláš pak, jak se vracíte do původně stanoveného kurzu?
Tomáš Pavlík
Já vnímám dvě věci, kurz je jedna věc a ta cesta je druhá. Já si pokládám otázku, jestli je ta moje cesta opravdu ta jediná správná a jestli není ta druhá cesta, kterou ten tým navrhl, lepší než ta moje. Dívám se na to tedy tímto způsobem a jsem rád, že mám ten tým, protože bych nechtěl být sám.
Na co se připravuje český průmysl?
Martin Hurych
Ty díky tomu, že děláš kvalitu do automotive, strojního, elektrotechnického průmyslu, tak si troufám tvrdit, že vidíš hodně dopředu, jak na tom je nebo bude místní průmysl. Jak na tom bude místní průmysl? Na co se průmysl, do kterého třeba vy dodáváte, připravuje? Jaká je v tuto chvíli nálada mezi kapitány průmyslu?
Tomáš Pavlík
To je těžká otázka. Já to řeknu tak, že se snažíme všichni dívat dopředu a hledat ty cesty, abychom mohli fungovat, aby ten průmysl šel dopředu. Všichni si moc dobře uvědomujeme to, že to strojírenství a výroba tady má svoji tradici. Já nevím, co bude za 5 let, 10 let, myslím si, že to neví nikdo, každopádně věřím tomu, že když budeme dělat práci kvalitně a budou za tím stát ti lidé, tak potom můžeme být úspěšní a může se nám dařit hýbat s tím kormidlem. Směr je jasný, chceme být technologická společnost, tam míříme, kroky pro to konáme. Samozřejmě budeme třeba muset některé kroky doladit a upřesnit v průběhu cesty, tomu se asi nedá vyhnout. Já pevně doufám v to, že průmysl tady bude dál a chci pro to udělat maximum. Když jsem šel na střední školu, tak mi rodiče říkali, že vyrábět se bude vždy a je jedno, co to zrovna bude.
Jak diverzifikuje svoje podnikání?
Martin Hurych
Napadla mě ještě jedna věc. Diverzifikuješ spíše do jednotlivých typů kvalitářské práce, nebo tě to láká i někam ven na jiný trh, do zahraničí?
Tomáš Pavlík
Láká. Ta myšlenka tam trošku směřovala. Hledám spolupráce, partnery, pracuji s tím a podařilo se nám spojit síly s kolegou a jsme schopní vyrábět technologie, ať to jsou automatizace, robotizace, využíváme i roboty nebo koboty. Jsme schopní konstruovat, vyvíjet, navrhovat přípravky, stroje, automatizace pro linky, pro testování, montáže a průmysl tam není omezen. Není omezená ani Česká republika, takže můžeme ven, můžeme spojovat věci dohromady, můžeme dál. Jsme schopní dnes ty neuronové sítě, ty kamery, ty softwary, které máme k dispozici, využívat a spojovat právě s těmi technologiemi a dále to rozvíjet. Jsem rád, že se nám podařil ten krok během posledních let zrealizovat a posunout do toho aktuálního stavu. Samozřejmě před námi je teď hodně úloh a hodně práce na tom ty věci více aplikovat, ukázat ty potenciály, ty možnosti, které pomáhají i našim lidem, protože jsou to i pomocníci pro ně. Probíhají školení, aby uměli s těmi systémy pracovat a tam je i téma rozvíjení dál v rámci vzdělávání, naší interní akademie pro naše lidi, ale samozřejmě i pro lidi ven.
Jaké vlastnosti musí mít člověk v QPAG?
Martin Hurych
Já ti budu držet palce, aby kromě úspěšného obchodníka a technika jsi uspěl i jako průmyslník. Teď otočím trochu list. Ty tady od začátku úspěšně otáčíš moje otázky na to, jaký jsi malinký a co bys bez lidí neudělal, v každé první větě je slyšet, jak moc jsi oddaný podporovatel vlastního týmu a všech lidí ve firmě. I v rámci dlouhých příprav na tento podcast jsi vždy zmiňoval, že bez lidí bys nebyl tam, kde jsi. Kam musí člověk kulturně zapadnout, aby se u vás cítil dobře a vy jste cítili, že to je ten správný parťák na cestě za technologickou firmou?
Tomáš Pavlík
Musí to být lidé, kteří umí naslouchat, kteří umí uznat chybu, musí to být spoluhráči, chtějí hledat ta řešení a jsou otevření změnám a tomu jít dál, nehledat problém, ale řešení.
Martin Hurych
Tohle je svatý grál každého zaměstnavatele. Máte někde farmu na tyto lidi nebo jak se ti je daří přitahovat? Takových lidí totiž na zaměstnaneckých pozicích není moc. Jak to děláš? Jak si je třeba vybíráš nebo jaký je proces? Ty jsi tady zmiňoval, že máte interní akademii. Jak si tyto lidi vychováváš nebo jak je připravuješ na to přijmutí zodpovědnosti?
Tomáš Pavlík
Na rovinu, otevřeně. Já se domnívám toho, že to člověk v sobě buď má, nebo nemá. Je ale v pořádku, když někdo nechce dělat pozici vedoucího a mít tu zodpovědnost, to není špatné rozhodnutí. My potřebujeme mít ten mix týmu. Na základní škole mi psali poznámky, že jsem byl neposedný, že jsem si hrál s autíčky a zpětně to mohu hodnotit, že jsem měl raději poslouchat, ale nějak se mi asi více líbilo dívat z okna a hrát si s těmi auty.
Martin Hurych
Když ti tedy přivezu starou žákovskou s poznámkou, že jsem neposedný, tak mám kvalifikaci na zaměstnání u tebe? Je to ta kvalifikace, jak získat u tebe nějaký manažerský flek?
Tomáš Pavlík
Já bych řekl, že hodně lidí u nás v managementu se vypracovalo v rámci firmy a vnímám to, že nemusíme vědět všechno, já také nevím všechno. Jsme jenom tak silní, jako je silný náš nejslabší článek. Ve finále to mohu být i já klidně, a proto je potřeba mít lidi lepší, kteří mají v té dané části větší zkušenosti, mohou něco přinést a mohou to posouvat. CV je jedna věc, ale druhá věc je ta vůle a ta chuť. My nemáme všechno napsané, jak to přesně má být, ale ta spolupráce, ta komunikace, ta otevřenost, to nebát se říct svůj názor, vyslechnout se navzájem a chtít jít dál hledat tu cestu, to je to důležité. Snažíme se hledat, kde všude můžeme našemu zákazníkovi být nápomocní.
Martin Hurych
Spousta lidí nabírá lidi do managementu kvůli znalostem, kontaktům, spíše té profesi jako takové, nikoliv že by se koukali na osobnost. Kdyby sis měl vybrat mezi neposedností a znalostí, chápu správně, že pro tebe neposednost je daleko více než znalosti?
Tomáš Pavlík
Je potřeba obojí. Ten tým potom je pestrý a dobře se skládá, takže já myslím, že to určitě je potřeba.
Proč ho baví MŮŽEŠ PODNIKAT?
Martin Hurych
Ty jsi minimálně v poslední době velmi aktivní v něčem, co má rozvíjet podnikavost a podnikání mezi mladými lidmi. O co jde?
Tomáš Pavlík
Jde o sdílení příběhu s mladými lidmi na středních školách, případně to může být i základka nebo vysoká škola, záleží, které školy si nás přejí, abychom přišli. Je nás celkem 200 plus v rámci celé České republiky a je to o sdílení příběhu a o vyslyšení dotazů mladých lidí. Někteří už třeba podnikají, dělají internetové stránky nebo mají nějaký e-shop nebo o něčem přemýšlí a ptají se, jak by to mohlo být. Jiní to zase mají jinak a spíše si budou hledat práci. Já jsem na střední škole sám nevěděl, co bych chtěl dělat. Bavily mě ty stroje, to měření, věděl jsem, že půjdu za tátou, to byl můj cíl, nakonec to bylo jinak, každopádně v oboru jsem zůstal.
Ty děti dnes ale neví a ptají se na věci, co to je podnikání, jak je to s volným časem, jak to mám s rodinou a pokládají různé dotazy, protože je to zajímá. Někdo si totiž myslí, že podnikání znamená chodit brzy domů, nemít žádné starosti, pracovat s časem podle libosti. Já to vnímám tak, že jsem tu možnost neměl, když jsem byl na škole a ti lidé se potřebují ptát a je potřeba sdílet ty věci. Je potřeba sdílet, co se nám povedlo, co se nepovedlo, jak jsme to řešili, jak jsme pokračovali dál, co nás hnalo dopředu a podobně. Vnímám to tak, že je potřeba chodit za těmi studenty, sdílet tyto myšlenky, aby se mohli ptát a ono to funguje. Sice to trvá, ze začátku je to hodně o nějaké prezentaci a dotazů je méně, každopádně jsme začali implementovat moderní technologie a to bych řekl, že funguje dobře. Určitě to dál budeme rozvíjet, protože chceme navnímat ty pocity, chceme navnímat ty dotazy a chceme si povídat.
Je Gen Z ztracená, jak nám říkají?
Martin Hurych
Asi se sluší poznamenat, že jde o aktivitu MŮŽEŠ PODNIKAT na rozvoj podnikání a podnikavosti v Čechách. Vy jste v poslední době udělali 4 návštěvy takových škol. Jaký z toho máš první dojem? Je ta generace ztracená, jak se nám snaží spousta lidí říct, nebo jsou podnikaví, jako jsme třeba byli my? Máme na čem stavět, když třeba máme koukat na ten průmysl za pár let?
Tomáš Pavlík
Určitě ano. Pojďme na tom spolupracovat a pojďme pomáhat, protože my jsme nějakou možnost měli a někam jsme došli s chybami, bez chyb, různými zkušenostmi. Já to vnímám tak, že je potřeba tomu pomoct, protože i školství se změnilo a je teď aktuálně nějak a je potřeba určitě neodepisovat nikoho, ale opravdu jít pomoci. Je nás tady podnikajících lidí a podnikatelů hodně, tak určitě každý můžeme dát něco malého. Pokud pomůžeme jen pár lidem, může to být veliký úspěch a ti studenti si to potom mohou předat, protože to dokáže být nakažlivé. Oni dostanou kontakt, mohou se na nás obrátit, když budou chtít, takže já si myslím, že to je správný krok. Jsem rád, že v roce 2012 byl tento projekt založen a teď je na nás, jak s tím budeme pracovat. Mě to baví, mně to dává takový vyšší smysl, je to něco, co nemusím dělat, ale chci, protože já jsem tu možnost neměl, když jsem byl v jejich letech.
Jaká otázka ho vykolejila?
Martin Hurych
Abychom to uzavřeli nějakým dějovým obloukem, napadly mě dvě poslední otázky. Která studentská otázka tě nejvíce vykolejila?
Tomáš Pavlík
Já nemám takovou paměť, využívám ty sítě, takže to mám někde zadané, ale myslím si, že zatím nepadla žádná otázka, která by mě úplně vykolejila. Vždy jsem se snažil najít odpověď a ne si vymýšlet, říct ji pravdivě, jak to třeba vnímám a být upřímný.
Jaká otázka mu nejvíc pomohla v podnikání?
Martin Hurych
Ještě tady mám jednu zapeklitější. Která z těch studentských otázek ti naopak nejvíce pomohla do tvého vlastního podnikání?
Tomáš Pavlík
Já bych řekl, že se mnou nejvíce rezonují otázky na téma rodina. Ze začátku jsem tomu totiž tolik času nevěnoval, ale je potřeba si vyhradit čas na rodinu a na sebe. Tím jsi mě přivedl na jednu otázku, kterou jsem dostal včera, která mě opravdu vykolejila, když jsem seděl s jedním mladým pánem. Řešili jsme jeho začínající byznys a on mi položil otázku, na kterou jsem mu sám řekl, že mě normálně vykolejila, že jsem nevěděl, co na to mám odpovědět. Ta otázka zněla, co bych sám sobě, kdybych se na sebe podíval před těmi lety, řekl, co bych měl a neměl dělat. Já jsem vůbec nevěděl, co mu na to mám odpovědět.
Martin Hurych
Co ti v hlavě vyrašilo za tu noc?
Tomáš Pavlík
Já už jsem to dneska řekl a vnímám to jako obrovskou hodnotu, umět se zastavit. Občas totiž jedeme jako křečci v kolečku. Já jsem jednoho křečka kdysi měl a on v tom kolečku opravdu valil a při tom nemohl vůbec reflektovat to, že se na něho venku za sklem divá kočka. Já bych tedy řekl, umět se zastavit, nebát se toho, zkusit slyšet ty okolo, vyslyšet je, udělat si k tomu nějaký zpětný krok, zamyslet se, rozmyslet kroky, podívat se zpátky a vymyslet, jak pokračovat dál.
Martin Hurych
Lepší závěr bych asi nevymyslel, takže ti přeji, abys nejen s firmou a se svým týmem došel tam, kam chceš, ale abys po té cestě i dostatečně často se zastavoval a přemýšlel. Moc děkuji za návštěvu tady ve studiu.
Tomáš Pavlík
Já moc děkuji za pozvání, moc děkuji za tvoje krásné otázky na zamyšlení a mám o čem přemýšlet, takže mockrát díky a přeji všem hezký den.
Martin Hurych
Viděli jste to. Pokud jsme dnes s Tomášem vás přinutili zastavit se, zamyslet se nad vlastní firmou, nad tím, jak firmu vidíte a jak máte ve firmě zpracovanou krátkodobou i dlouhodobou strategii, tak jsme naši práci udělali dobře. Pokud to tak skutečně je a nechcete, aby vám unikl třeba další Zážeh nebo cokoliv jiného, tak znovu zvažte moji prosbu ze začátku. Zvažte, jestli se mi nezapíšete na seznam odběratelů mého newsletteru, kde je v tuto chvíli už více jak 1 300 majitelů, ředitelů a jednatelů technických, technologických a výrobních firem. Mně už nezbývá, než jen držet vám palce a přát úspěch nejen ve vašich strategiích, díky.
(automaticky přepsáno Beey.io, upraveno a kráceno)